De enige manier om achterom te komen, via de brug. Omstreeks 1957- niet meer voor. Het vlees, grotendeels verpakt in kratten, komt aan in gekoelde vrachtwagens en belangrijker nog: voor de consument komt er geen druppel bloed meer aan te pas. Dat was voorheen wel an ders. Ondergetekende kwam als kind regel matig bij Van der Heide om te spelen met Nico, de jongste uit het gezin. Maandag was meestal slachtdag en ik ben er vaak getuige van geweest hoe koeien en vooral varkens er het loodje legden. Ze stonden dan vast gebonden aan een ring in de muur, niet we tend dat hun laatste uurtje geslagen had. Ik zie Dirk van der Heide nog staan in zijn kraakwitte overall en witte, rubber laarzen. In de slachtplaats, om het hoekje van de deur, hing een houten kastje met daarin'het geweer'. Dit schietmasker, zoals het officieel heette (en waarvoor de slager een wapen vergunning moest hebben), was een cilin dervormig apparaat dat tegen de kop van het te slachten dier werd gezet. Door middel van een kruitpatroon schoot een stalen pen in de hersenen. Hij of zij moest wel even stil staan, om direct 'goed geraakt'te worden. Ik weet nog dat ik het in het begin een overdonderd schouwspel vond, om te zien hoe zo'n koe of varken in één keer ter aarde stortte. Hierna werd het wat bloederig, en als later het lijf in de takel hing en Dirk voor de zoveelste keer zijn mes sleep langs het aanzetstaal, was er van een kraakwitte overall geen sprake meer. Het was allemaal heel gewoon en ook een klant die toevallig voor een pond lappen kwam, kon hier zo maar getuige van zijn. Langzamerhand begon de slagerij om ringd te raken door nieuwbouw en zo ge beurde het wel eens dat ook kinderen uit 'de stad' met dit schouwspel geconfron teerd werden. Daar werd soms wel heftig op gereageerd, want de link tussen een gehaktbal op het bord en het slachten van een varken, werd lang niet altijd gemaakt. Misschien begon het feit dat veel kinderen 197

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 41