die toen naast de garage van Hooyberg woonde, konden ze terecht. Veel huizen liepen onherstelbare schade op, maar het lijkt erop dat deze woning zich redelijk goed door deze periodes heeft heengeslagen. Dit gold overigens niet voor de fruitbomen rondom het huis; aan het einde van de oorlog waren die al lemaal verzopen. De bouw van de slagerij Enkele jaren na de oorlog, in 1947 of '48, verrees er naast het huis een winkel an nex slachtplaats. Dit was een geheel uit baksteen opgetrokken bouwwerk met een tuitgevel, dat qua afmetingen het woon huis overtrof. Aan de oostkant de winkel met de als erker uitgevoerde etalage, met rechts daarnaast de deur. De slachterij en de aangrenzende ruimte waren afsluitbaar door schuifdeuren hangend aan loopwie len op een ijzeren strip. Aan de achterkant werd - los van het gebouw zelf - een rook- kast gebouwd, want zelf worsten roken hoorde ook bij een ambachtelijke slager. De architect is bekend, dat was N.H. Oude- jans uit Purmerend. Over de aannemer be staat wat onduidelijkheid. Als metselaar of timmerman viel de naam Jan Dekker en bekend is dat deze werkzaam was bij aannemer Nic. Oudejans. Tussen de archi tect en de aannemer bestond onmisken baar een familieband en hoewel het niet voor honderd procent vaststaat, was Nic. Oudejans verantwoordelijk voor de uit voering van het werk. Dit deed hij netjes, al leek er van het heien niet zo veel werk te zijn gemaakt. Zo was de uitbreiding aan de zuidkant in de loop der tijd behoorlijk gezakt en dat kon ook gezegd worden van de rookkast die in zijn nadagen gevaarlijk voorover helde. De bouw van zo'n nieuwe slagerij was een gok. Slagers als Van Manen (later Van der Gragt), Hottentot, Greuter, Deckwitz, Hop en Knegt en waren reeds gevestigde namen in De Rijp, en daar kwam nog bij dat er eerst 'een loopie' naar het Zuidein de voor nodig was om de vleeswaren in huis te krijgen.'Maar'zo redeneerde Dirk, 'als er zeven bakkers in één dorp de kost kunnen verdienen, waarom dan geen ze ven slagers'? Hij zette dus door en opende eind jaren veertig zijn deuren. 1947/48. Winkel en slagerij in aan bouw. Op de foto: Siem van der Heide en zijn vrouw Nel, 'ome' Niek van der Heide, Henny Dekker-Zomerdijk, Cor en Jan Twint. De kinderen zijn Rens en Gré Dekker.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 39