Zo was de portiek bij de voordeur prach tig betegeld en waren de bovenraampjes beneden uitgevoerd met glas-in-lood. En niet te vergeten: de brug. Om op het erf te komen is er jarenlang een brugver- binding geweest over de brede wegsloot, want ondanks dat nieuw De Rijp in op komst was, rondom het huis was toen alles nog weiland. Siem van der Heide werd geboren in 1898 en zijn vrouw drie jaar later. Er kwa men drie kinderen: Dirk, Niek en Truus, en alleen van deze laatste staat het niet vast of ze in dit huis is geboren of op de Buur tjes, net als haar broers. Als we het bevol kingsregister erop naslaan zien we Van der Heide te boek staan als koopman. Nadat hij de lagere school had doorlopen ging hij 'in de handel', zoals dat zo mooi heette. Zo handelde hij in honden, die vanwege hun schofthoogte afgekeurd waren als trek hond voor de hondenkar. Het verhaal gaat dat hij ze bij de herkeuring altijd even 'kie telde', waardoor ze opveerden en dan nét het vereiste aantal centimeters haalden om door de keuring te komen. Overigens staat in datzelfde bevolkings register onder het kopje beroep of ambt, nog een vermelding, namelijk: slager. Deze informatie is op z'n minst twijfelachtig; hij slachtte wel eens een schaap bij Van Tiel op Oost-Graftdijk, maar het staat vast dat hij nooit een gediplomeerde slager is ge weest. Zijn oudste zoon Dirk daarentegen, wel. In de oorlog haalde deze zijn diploma op de slagersvakschool in Utrecht en na het behalen hiervan kon hij werken als slagers knecht in Zaandam. Maar de oorlog reed hem op alle fronten in de wielen; door de Begin jaren dertig. Simon van der Heidezijn vrouw, en de kinderen Niek en Truus. 193

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 37