De slagerij in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Eerder uitgezochte gegevens tonen aan dat omstreeks 1914 Jan Ruiter en zijn vrouw Maartje Oortwijn dit volledig uit hout op getrokken pand betrokken. Ruiter handel de samen met zijn broer Gerrit in wol en huiden. Vanuit 'De Wolbaai' aan het Lan- gebrugspad werd deze, niet bepaald reuk loze handel gedreven, en van gemeente wege zag men de Ruiters graag vertrekken tot - toen nog - ver buiten het dorp. Zodoende betrokken zij dus deze woning. Heel erg lang heeft het allemaal niet mo gen duren; Jan Ruiters vrouw verdronk in 1918 op het Kruiswerk, nadat een bootje met schapen omsloeg. Ruiter zelf stierf in 1923, op 44-jarige leeftijd. Als ik me baseer op dezelfde eerder uitgezochte gegevens, dan is de knechtswoning rond 1920 (of iets later) afgebroken. De nieuwe woning Dan stuit ik op een hiaat waar ik niet echt duidelijkheid over heb kun nen krijgen, namelijk: een jaartal vin den bij deze nieuwe woning, die voor de knechtswoning in de plaats kwam. Als de nieuwe bewoners in beeld komen, staat de woning er namelijk al. Die nieuwe bewoners zijn Simon van der Heide en zijn vrouw Petronella de Boer. Getrouwd in 1922 en eerst nog woonachtig aan de Keizerbuurt. Eind jaren twintig verkocht hij daar de grond aan Gerbin de Jong, die er later drie huisjes neerzette. Maar zoals gezegd, toen Simon van der Heide rond 1930/31 naar het Zuideinde trok, stond de woning er al. Wie het bouwde en wanneer precies, èn wie ertussen 1923 en bovengenoemde jaar gewoond heeft, heb ik niet kunnen achter halen. Welke oudere Rijper kan het zich niet her inneren? Het met populieren omzoomde erf, een paar honderd meter buiten het dorp, met daarop een volledig uit steen opgetrokken huisje. Voorzien van een zgn mansardekap, die (toen nog) werd gesierd door een rijk bewerkte makelaar, met daaronder, tussen de hane(n)balk en de windveren, nog wat re gelwerk ter versiering. Een soort huisje waar er begin vorige eeuw in Nederland ettelijke duizenden van zijn neergezet. In dit geval - maar dat kan best stan daard zijn geweest - heeft men geprobeerd het pand wat meer cachet te geven. 192

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 36