DE GEVEL (en al wat zich daarachter heeft afgespeeld) Nog een nieuwe rubriek in De Kroniek. In het verspreidingsgebied van dit blad staan veel bouwwerken die de moeite van het nader bekijken meer dan waard zijn. Maar dit keer eens niet een kerk, raadhuis of een ander bewie rookt gebouw, maar gewoon zo'n pand waar je zomaar achteloos aan voorbij kunt lopen, zonder te weten wat het geweest is, hoe oud het is en wat er zich heeft afgespeeld. Middels deze rubriek willen we daar een beetje verandering in brengen. We trappen af aan Zuideinde nummer 10, of, zoals het lang werd aangeduid, Bezuiden De Rijp 469. Bij de gemiddelde Rijper beter bekend als de voormalige slagerij van Van der Heide. Meteen ook eigenlijk een bijzondere aflevering van De Gevel, omdat het weinigen zal zijn ontgaan dat deze woning er niet meer staat, en in plaats daarvan drie nieuwe woningen zijn verrezen. De bouw hiervan komt later nog aan bod, eerst gaan we een flink stuk terug in de tijd. Vroegste bebouwing en bewoning Oude kaarten laten zien dat in vroeger tijden het gebied in en om De Rijp bezaaid was met molens. Zo ook hier aan het Zuideinde, waar er twee vlak bij elkaar ston den. Aan de oostkant van het Zuideinde stond molen 'De Reiger'. Deze korenmolen is rond 1926 af gebroken en alleen de naam van het huidige villawijkje herinnert hier nog aan. Min of meer recht daar tegenover, aan de andere kant van de wegsloot heeft molen 'De Haas' gestaan. Van De Reiger circuleert nog een enkele prentbriefkaart. Van De Haas zijn er geen foto's, maar wel een klokgaaf, Delfts blauw tegeltableau, dat laat zien dat het een houtzaagmolen is geweest. Een document uit 1810 uit de zgn. Oud Recht Registers, rept nog over de molen in een nala tenschap. Hierin staat dat De Haas eigendom was van de weduwe Trijntje Bek, in die tijd een invloedrijke familie in De Rijp. Nadien is ze nog enkele malen van eigenaargewisseld. De Purmerender Courant uit 1884 bericht Prentbriefkaart omstreeks 1902. Rechts achter de bomen molen De Reiger', links de houten knechtswoning als laatste overblijfsel van molen De Haas' dat er op 19 juli van dat jaar maar liefst twee molens, staande aan het Zuideinde van De Rijp, in vlammen zijn opgegaan. Aangeno men wordt dat molen De Haas een van de twee was. Het karkas werd het jaar daarop al gesloopt, maar de bij een houtzaagmolen behorende houtloodsen hebben er nog tot 1894 gestaan. Restte nog de zogenaamde knechtswoning; deze was, net als de hout- loodsen, iets van de molen afgebouwd en dus gespaard gebleven. Op de afbeelding hierboven, uit 1902, is ze nog te bewonderen. 191 L'itgave van J. W van JUvejt, de Rijp. Ueacbt-ifSö den ZuiddijV dj© RiJjr

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 35