De groep Harry voor Het Vrouwenhuis tie, deze staatsgodsdienst volgden, bleef de familie Rooms katholiek en liet in 1661 zelfs een huiskapel inrichten. In 1752 kwa men de bouwhuizen aan weerszijden van de oprijlaan. De grootste bloei vormde de aankoop van watermolens in de omge ving, welke daarna werden verpacht. Het Van Isendoorn-tijdperk eindigde in 1881 met de kinderloze dood van Charlotte, ba rones van Isendoorn a Blois-barones van Oldeneel tot Oldenzeel. In 1951 werd Stichting 'Geldersche Kastee- len' (met dubbel e) voor één gulden eige naar van het uitgewoonde, bouwvallige kasteel waaruit de inventaris bijna geheel was verdwenen. Een grootscheepse res tauratie (1976-1981) van het kasteel en een herstel van 24 hectare aan park, voorplein, bouwhuizen en moestuin (2007-2010) heb ben de oude grandeur van het kasteel weer teruggehaald. Om 12.00 uur vertrok de bus richting Zwolle, waar we aan de rand van de stad, in restaurant'Het Engelse Werk', in het ge lijknamige park, de goed verzorgde lunch konden gebruiken. Dit is een niet weg te denken onderdeel van de excursie. Voor de gebruikelijke stadswandeling werden we dicht bij het centrum, op de Potgieter singel, door de bus afgezet. Na een stukje lopen arriveerden we om 14.00 uur op het Grote Kerkplein, waar de drie gidsen al klaar stonden voor de wandeling door het centrum. Ondergetekende liep mee met gids Harry Vrielink. Allereerst bezochten wij de Grote- of St. Michaëlskerk te Zwolle. De Gotische hal lenkerk, voltooid in 1452, bezat ooit een 113,5 meter hoge toren die in de loop der tijd maar liefst vier keer door de bliksem werd getroffen. Door de laatste klap bleef van de toren en twee kruisgewelven een ruïne over. Op de plaats van de gewelven is later een consistorie gebouwd, zonder toren. Deze kerk bevat o.a. het wereld beroemde Schnitger-orgel. Vervolgens leidde de tocht, met het passeren van veel 16e, 17e en 18e eeuwse monumenten, naar de Onze Lieve Vrouwe basiliek. Deze basi liek begon in 1394 als kapel op de 'Hof van Zwolle', de huidige Ossenmarkt. Vanaf 1417 tot en met 1463 werd in drie bouwfasen de basis gelegd voor het huidige kerkge bouw. In 1815 verloor de toren door blik sem zijn spits. Zeven jaar later werd op de laatgotische toren een bekroning in de vorm van een lantaarn gemaakt en sinds dien de 'Peperbus'genoemd. In 1929 werd in de toren een carillon geplaatst, dat ook regelmatig van zich liet horen. De verhef fing tot basiliek vond plaats in 1999, door paus Johannes Paulus II. Tijdens Pinksteren 2006 is de reliekkist uit 1674, met daarin het gebeente van Thomas a Kempis, vanuit de Michaëlkerk naar de basiliek overgebracht. De wandeling ging verder langs het Ste- 189

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 33