stellen. De nieuwerwetse tijd dringt ook door bij De Hengelaar en mede door de gezonde financiële situatie, wordt beslo ten een pc aan te schaffen. Jan Kaptein en Tom Poes worden als bestuurslid herkozen en Arie Kos geeft de pijp aan Maarten voor zijn bemoeienissen met het witvisgebeu- ren. In de rondvraag toch nog een puntje dat me doet denken aan de vele discussies over de visrechten van het Rijper water: door gemeentelijke herindelingen ligt het water in Marken-Binnen nu ook binnen de gemeentegrenzen van Graft-De Rijp. Mag daar nu ook gevist worden? De notulen geven geen uitsluitsel over deze niet onlo gische gedachtegang. Het nieuwe millennium. Met het laatste puntje uit de vergadering van 1999 is van gemeentewege wel wat gedaan. In een brief van het gemeentebestuur valt te lezen dat het visrecht van de Markerpol der, bij de eerstvolgende wijziging van de pachtovereenkomst, naar de visclub kan gaan. Goed nieuws dus. Uit een controle van de ledenlijst blijkt dat de club vergrijst (of Verzilverd' zoals dat nu zo mooi heet). Van de vijfhonderdvie renzestig leden zijn er hondernegentien boven de vijfenzestig. Gerard de Boer wordt herkozen en kan weer driejaar aan de bak. Ondanks dat dit al heel lang zo was, hoor je in die tijd steeds vaker de naam: 'Viscollege De Hengelaar' vallen. In de rondvraag dat jaar vraagt iemand hoe we aan die naam komen. Er komt geen antwoord, maar ik denk dat ik daar nog wel nog wel iets over kan zeggen. Op de voorpagina van het oudste notulen boek staat in een mooi, oud handschrift te lezen: Notulen Boek van de Algemene Hengelaars Bond Afd. De Rijp. Ik weet dat de AHB op 11 februari 1906 is opgericht en men dus al vlot was aangesloten bij deze nationale hengelaarbond. Op het eerste blad van het kasboek, dat in 1932 begint, staat: Visch Colege (met één IDe Henge laar, opgericht November 1911, dat laatste is dan weer doorgestreept en er staat nu: 24 Mei 1911. Rond 1900 waren er vooral in Amsterdam veel kleine clubs die hoofdza kelijk op baars visten. Dit werden 'Baarsch colleges' genoemd. Het woord 'college' geeft een visclub wel iets meer cachet, dus ik zou zeggen: houden zo die naam. In 2004 wordt Jan Taam (Tom Poes) in de bloemen gezet. Hij is dan veertig jaar be stuurslid van vereniging. Ik heb dit even snel nagekeken en het klopt, want op 13 februari 1964 werd hij in het bestuur geko zen en die bloemen waren dus meer dan verdiend. Het aantal verkochte vergunnin gen over 2004 bedroeg vijfhonderdeenen twintig stuks en er is nog steeds een dalen de lijn. In de notulen van januari 2006 valt te lezen dat deze dalende lijn zich voortzet, want dan worden er vierhonderdzesenze ventig vergunningen verkocht. Oorzaak? Misschien de snel veranderende tijd. Een positief punt vind ik dat in de rondvraag het bestuur verzocht werd om in overleg te gaan met de hengelsportfederatie in Noord-Holland en ik neem aan dat het om een mogelijke aansluiting van De Henge laar bij deze organisatie gaat. Dan 2008. De jaarvergadering wordt be droevend slecht bezocht, slechts vijftien leden. Notulen, jaarverslagen van secreta ris en penningmeester evenals van diverse commissies, het zijn allemaal hamerstuk ken en worden zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd. Gerard de Boer komt op financiën en Andries de Jong, die wordt gekozen als bestuurslid, neemt zo de open plaats van Cor Roele in. De opkomst een jaar later is zo mogelijk nog slechter en als een oud statuut uit 1934 gehanteerd zou worden, dan was afgelasting het enige 182

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 26