Op zondag 10 september van dat jaar wordt dan eindelijk de VVV-wedstrijd voor visclubs buiten De Rijp gehouden. Twaalf clubs, uit vooral de Zaanstreek doen mee, en men vist op de Zuiddijk. Er worden in totaal tweehonderdzeventig baarzen ge vangen en hsv'De Morgenster'uit Uitgeest wordt met zevenendertig baarzen eerste. Visclub 'Wormer' krijgt de prijs voor het mooiste vaandel. In de vergadering van 23 september 1933 krijgen de beroepsvissers een veeg uit de pan omdat ze voor de afgesproken datum van 1 oktober nu al met schakels vissen. Dit valt in verte te vergelijken met de zgn. drijfnetten, die men tegenwoordig op zee gebruikt. Het'beroep'zoals het toentertijd ook wel genoemd werd, deed dit naast de fuikenvisserij en bij De Hengelaar vond men - ondanks dat het legaal was - dat zij er alleen nog maar voor de kruimels waren. De voorzitter zal dit punt aanhangig maken bij de gemeenteraad, omdat zij eigenaar van de visrechten is. In mei 1934 kondigt penningmeester Büster zijn vertrek aan i.v.m zijn verhuizing naar Bergen. Hij krijgt veel lof voor zijn bij drage aan het welzijn van de club en wordt benoemd tot erelid. Jaap Plukker wordt in het bestuur gekozen en Jan Obee als pen ningmeester. De vergadering van 7 juli trekt maar vijf leden en in de vergadering daarop komt het punt:'afgelasting van ver gadering én wedstrijd bij een te geringe opkomst'aan bod. Het bestuur stelt vijftien leden als minimum, maar de leden zijn het daar niet mee eens. Uiteindelijk wordt tien leden als minimum gesteld om de vergade ring en de viswedstrijd door te laten gaan. Er komen hoe langer hoe meer verenigin gen met een eigen vaandel, en de heer Sassen, die vindt dat De Hengelaar hierin niet achter kan blijven, neemt het initiatief voor een zgn. vaandelfonds. Via een loterij wordt er Fl. 19, - opgehaald en vrouwen en meisjes worden verzocht te helpen met het maken van het vaandel.'Het zou mooi zijn als er een vaandel komt', zegt de voorzitter, 'dan kunnen we daar de gewonnen medail les ophangen'. Het eerste dat me opvalt, als ik de eerste notulen van 1935 onder ogen krijg, is het andere handschrift. Er is waarschijnlijk dus een andere secretaris aangesteld en deze veronderstelling blijkt juist. De heer Visser heeft bedankt als secretaris, maar blijft wel aan als bestuurslid. Er wordt ook melding gemaakt van het 25-jarig jubileum dat naderbij komt en de penningmeester zag graag een goedgevulde kas. Dat de leden daarover bezorgd zijn, blijkt o.a. uit een vraag van Jb. Muller (vaak verkeerd ge schreven als Mulder). In mei 1935 verzoekt hij het bestuur minder geld aan prijzen uit te geven, dit i.v.m. het aanstaande jubile um. De voorzitter ondersteunt dit verzoek. Waarschijnlijk is in dit jaar Klaas van Braam begonnen met de verkoop van hengel sportspullen, want hij stuurt prijsopgaaf naar het bestuur van de sportartikelen die hij verkoopt. In de jaarvergadering van 22 februari 1936 wordt besloten om de 4de viswedstrijd de jubileumwedstrijd te ma ken en te zorgen voor extra prijzen. Het bestuur mag dit alles naar eigen inzicht re gelen. In de notulen van 23 mei 1936 lees ik voor het eerst iets over de vergunning die men nodig heeft om in het polderwater te mo gen vissen. Deze viskaart wordt door de gemeenteraad verstrekt en kost dan vijftig cent. Op 19 juni 1938 vissen veertig leden een karperwedstrijd en vangen slechts acht ondermaatse karpers. Er lijkt in die tijd een verband te zijn tussen slechte vangst en slechte opkomst bij vergaderingen. Ook in 167

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 11