stemmen tegen, en acht vóór. De crisisjaren Als ik naar de eerste informatie uit 1916 kijk, zie ik dat zeventig personen uit Graft en De Rijp lid waren en dat de contributie twintig cent per maand bedroeg. Dat er zestien jaar later, in 1932, nog steeds pre cies zeventig leden zijn, is toeval, maar dat kan niet gezegd worden van de contribu tie. Verhoging blijkt een heet hangijzer, dat nog regelmatig zal terugkeren. Wat verder opvalt, is dat mensen van alle gezindten en religies lid waren, een echt oecumeni sche vereniging, waar de, in de samenle ving diepgewortelde verzuiling, blijkbaar geen vat op had. Ook viel het me op dat er veel middenstanders lid van De Hengelaar waren. Ik noem een Piet de Rijke, Jaap van Straaten, Herman Kaptein, Piet Berkhout, J. Rijkes en H. van Oenen. Zij mochten dan ieder jaar voor een luttel bedrag, van meestal niet meer een paar gulden, prij zen voor de wedstrijden leveren. Op 11 juni 1934 stopt A. Büster als penningmeester en wordt opgevolgd door Jan Obee en in die jaren was het Meester van Houwelingen die belast was met de kascontrole. Vtechwedftrtid. DB RIJP. Op den Zondag gehouden vbsch- wedstrtjd gehouden door het Vtschcollege ..De Hengelaar" zij vermeld dat werd deel genomen door 40 personen. Gevangen werden 45 karpers, waarvan één de verelschte maat kon* houden. I De le prijs werd behaald door J. Noë, een karperhengel. 2e pr. H .van Braam, schemerlamp. 3e pr. van Houwelingen, baarshengel 4e pr. G, Freeke, koffertje. 5e pr. Jac. Plukker, rookstel. 0e pr. J. Schouten, nest schalen. 7e pr. R. de Vries, flesch odeur. 1 8e pr. P. Berkhout, doosje sigaren. 9e pr. N. Oüdejans, zoutpot I Als troostprijs Schippers, razenbol, 1 zijnde verloot onder niet vangers, J De wisselbeker werd verkregen door den heer R. de Vries, Reemster, voor, het van- J gen van de zwaarste karwr. I De nieuwe penningmeester schrijft in het kasboek niet alleen wat de prijzen bij de diverse middenstanders kosten, maar ook wat het zijn. Hier een korte opsomming uit 1935: een rollade, kistje sigaren, naaimand, fluitketel, ligstoel, vulpen, servies, hengel- spullen, buitenbanden, wekker, pull-over bij H. van Oenen en een wollen deken van Fl. 7,85. Het ledental blijft in deze crisisja ren schommelen tussen de vierenvijftig en zeventig en soms worden werklozen vrij gesteld van het betalen van contributie. In mei 1937 overlijdt onverwachts het trouwe lid A. Eisma en ik maak me sterk dat de boe ken waarin ik dit bericht nu lees, destijds bij dit lid zijn gekocht. Bloemist 'Klaassie' (omdat hij echt klein was) Tuin mag voor Fl. 7,50 een rouwtak leveren.Ten slotte valt nog op dat niet alle hengelsportspullen bij Van Braam gekocht worden. Regelmatig kom ik bij de uitgaven de post: Transport kosten gekocht hengelsportmateriaal. Tot zover de informatie uit het kasboek. Notities uit de notulen In de jaarvergadering van 14 januari 1933 komt het prijsvissen door'Amsterdammers' weer aan de orde. Toch komt men niet tot een eensgezind standpunt over de vraag of men deze'buitenpoorters'lid moet maken of niet. Besloten wordt ook om de VVV te vragen viswedstrijden voor Amsterdam mers te organiseren, echter wel met hulp van de club. Men besluit meteen voor één gulden per jaar donateur te worden van de VVV, en is blij dat dit moeilijke punt op deze manier is opgelost. Krantenknipsel uit 1930. Saillant detail: P. Berkhout wint een door hem zelf beschikbaar gestelde kist sigaren. 166

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 10