DE HORIZON VERDWIJNT Het verhaal van een schipper uit Schermerhorn in de zeventiende eeuw In dit goed geschre- ven boek gebruikt Jan Hoogenhout 3 Jan Hoogenhout de romanvorm om dui delijk te maken hoe het droogmaken van de Schermeer velen in Schermerhorn voor een moeilijke keuze plaatste. Onderstaande ge brandschilderde glas y uit de Grote Kerk in Schermerhorn geeft het mooi weer. In het midden een aartsen gel met een molen als schild. Aan de lin kerkant, heel treffend, een visser die zich op het hoofd krabt en rechts een karnende boerin. Verleden en toekomst. In zijn roman maakt de auteur duidelijk dat de problemen voor een schipper nog iets verder gingen dan op het hoofd krab ben. Pure wanhoop over het verdwijnen van zijn bestaan kwam naar boven. Hoe moet hij verder? Als schipper vanuit een andere plaats de kost verdienen? Hoe staat zijn vrouw daar tegenover? Hoe zullen zijn zoon en dochter een nieuwe weg vinden? Geen toekomst meer als schipperskinderen, maar een volstrekt nieuw le ven tegemoet? Jan Hoogenhout, die 15 jaar in Schermerhorn gewoond heeft, heeft de achtergrond voor dit boek gehaald uit ar chieven. Met de gegevens die hij daaruit verzamelde schreef hij tijdens zijn geschie denis-studie een scriptie. In zijn boek is het opgeschreven in de vorm van de beleve nissen van Claes Pieterszoon (38 jaar) en Griet Willemsdochter. De vader van Claes heeft aan Pieter een vrachtschip overge daan. Claes vaart al vanaf zijn elfde en wil zijn bedrijf uiteraard later weer overdoen aan zijn zoon Pieter. Maar dan komen, zoals ook uitgebreid beschreven staat, de'hoge heren' naar de herberg in Schermerhorn. 'Drie dagen geleden, op 26 september 1631, is het octrooi tot de bedijking van de Schermeer afgegeven. Wij zijn gekomen om te vertellen waarom'. Het weet Claes in ieder geval niet te overtuigen. Het boek geeft historische informatie, maar om het voor niet historici toeganke lijk te maken heeft Jan Hoogenhout geko zen voor de romanvorm. En het leest ook als een roman. Het boek is voor 15,95 te koop. Het telt 124 bladzij den; 12,5 x 20 cm. Makkelijk is dat het boek bij de auteur besteld kan worden en dat die ook bereid is het langs te brengen. Besteladres: Jan Hoogen hout; Schoenerstraat 19; 1826 CH Alkmaar; tel.: 06 51603650; e-mail: info(5)janhoogenhout.nl; website: www.janhoogen- hout.nl/auteur DickMontel 103 het verhaal van een schipper uit Schermerhorn in de zeventiende eeuw

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 7