NIEUWE AANWINST BIBLIOTHEEK Van tijd tot tijd. Nederlandse geschiedenis in 50 verhalen uitgegeven door Delubas uit Drunen is een rijk geïllustreerd kinderboek met 50 verhalen uit de Nederlandse ge schiedenis. Auteurs: Annemiek van Heug- ten en anderen. Kinderen kunnen in dit boek lezen en zien hoe mensen in verschillende tijden, vanaf de prehistorie tot nu, leefden en hoe hun wereld eruit zag. De auteurs hebben de geschiedenis in tien periodes verdeeld. Zo begint het boek bij 'De tijd van jagers en boeren' met, hoe kan het ook anders, een verhaal uit Drenthe waar de sporen van de prehistorie gewoon te zien zijn in de vorm van hunebedden. Als laatste beschrijft men 'De tijd van televisie en computers' met verhalen over o.a. de watersnoodramp, Srebrenica en Europa. Uit de 'Tijd van regenten en vorsten' komt het verhaal over Cormelis en Gerbrant die paling vissen in het bijna droge Beemster- meer. Het water is zover gezakt dat er geen schepen meer kunnen varen. De poelen zitten echter nog boordevol vis, je kan ze zo in je emmer scheppen. Als ze elk met een emmer vol vis weer naar de dijk ban jeren, stuiten ze onverwacht op een schat kist. Maar... de kist blijkt van een wapen smokkelaar die de jongens op niet mis te verstane wijze laat weten dat de kist van hem is. De jongens zijn echter niet van plan hun buit op te geven. Hoe redden ze zich hieruit? Een verhaal uit de 'Tijd van burgers en stoommachines' gaat over Antoon die, als hij 10 jaar wordt, met zijn vader in de fabriek moet werken als hulpje bij het we ven. Hij maakt lange dagen en is zo moe, dat hij fouten maakt. Nu krijgt z'n vader minder geld.... Gelukkig loopt ook dit ver haal goed af met de nieuwe wet die kin derarbeid verbiedt zodat de droom van Antoon uitkomt: hij kan naar school! Naast spannende verhalen geeft het boek historische achtergronden over de tijd waarin het verhaal zich afspeelt. De 50 ver halen sluiten aan bij de 50 canonvensters. Het boek is bestemd voor kinderen van groep 5 t/m 8. Leuk om voor te lezen en natuurlijk ook om zelf te lezen. Het kinderboek Verdacht, te koop in de museumwinkel is gebaseerd op het hoofd stuk over de Beemster. Dorothé Pietersma delubas 153

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 57