UIT DE PEN VAN... PIET BERKHOUT De Eilandspolder in mijn jeugd PERIODE 1945 1965 Als men nu door de Eilandspolder vaart, dan kan men zich nauwelijks indenken dat hier nog geen zestig jaar geleden de helft van de bevolking van Graft en De Rijp hun brood verdienden of "leefden" van het land in de Eilandspolder. De één als boer de ander als tuinder en weer anderen als knecht van die boer of tuinder. Van 's och tends vroeg tot 's avonds laat werd er door al die mensen hard gewerkt en geploeterd om het dagelijks brood te verdienen. In die tijd schat ik werd ongeveer 35% van het land in de Eilandspolder gebruikt als tuin grond en 65% als weiland. Echter het aan- tal tuinders was aanzienlijk groter dan het aantal veehouders. Dat is te verklaren door het feit dat het bewerken van tuingrond veel arbeidsintensiever was dan weiland. Mijn herinneringen liggen vooral aan de oostzijde van de Eilandspolder, omdat wij daar het land bewerkten, wat bijna alle maal huurland was. Vlak na de oorlog had mijn vader ongeveer 6 hectare in gebruik. Deze weilanden lagen niet bijelkaar, maar hier en daar door de polder verspreid. Het grootste stuk weiland 2V2 ha) lag ter hoogte van Schermertilje. Het eiland waar thans het Kerkepad vanaf het Oostdijkje naar Noordeinde voert. Omdat hij door de jaren heen andere mensen hielp met het verweiden van koeien of hielp wanneer zij ziek waren, kon dat uiteindelijk nog 8,5 hectare worden door de nodige akkertjes die hij heeft bijgekocht. Deze 8,5 hectare betrof 15 percelen, waarvan 3 percelen een totale grootte hadden van ongeveer 5 hec tare. De rest bestond allemaal uit smalle akkers en akkertjes. Vijf van deze akkers hadden een lengte van 250 meter, de rest had een lengte van 100 tot 150 meter. On gelooflijk arbeidsintensief. Maar net na de oorlog was er geen stukje land te koop of te huur. Mijn vader was er blij mee, want met een groot gezin (elf personen) kon je eigenlijk niet van 6 hectare leven, ledereen moest meehelpen en met name het varen 149

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 53