Joop Visser en Jessica van Noord DE BOOMGAARD VAN MIJN VADER Joop Visser begint aan een afscheidstour- nee, laatste optredens op voor hem ge liefde locaties. Een van die locaties is de Noordeinder Vermaning. Hij en Jessica van Noord zullen daar optreden op zondag 10 maart 2013 om 15.00 uur. Noteert u het al vast! Dit nummer en het volgende In dit nummer een mooi artikel van Leo den Engelse over de korenmolens op het Schermereiland. Totaal anders van strek king en achtergrond -de kracht van onze Kroniek deze verscheidenheid!- is het stuk van Jan Eggers over de voetbalvereniging DREO. Beiden hartelijk dank! Verder een stuk van Fred Hoek over een archiefaan winst en het verslag van de zomeravond wandeling. Hoewel ik me eigenlijk niet mag bemoei en met wat me niet meer aangaat, toch iets over de toekomst. Er staan u hele bij zondere nummers (specials soms) te wach ten. 'De Hengelaar' komt aan bod en er ko men speciale uitgaven in verband met 400 jaar Grafter Raadhuis en 50 jaar 'Stichting Schermer Molens' (voorheen 'Stichting De Schermer Molens'). Ga bij uw vrienden/ familie en buren langs, een abonnement kost maar elf euro per jaar! Dick Mantel Op woensdag 24 oktober houdt de heer Ger Ernsting van de vereniging POM (de POMologi- sche Vereniging Noord-Holland) een lezing over de geschiedenis van de fruitteelt. Hieronder staat een samenvatting. Tijdwoensdag 24 oktober 2012 om 20.00 uur Plaats: Noordeinder Vermaning Toegang: gratis, ook voor niet leden De boomgaard van mijn vader is het ver trekpunt van een tocht door de geschie denis van de fruitteelt. In die boomgaard stonden fruitrassen die, hoewel ze nog steeds bestaan, nu de groenteboer en su permarkt niet meer halen. Het fruit, zoals Zoete Kroon, Kruidenierspeer en Reine Claude Verte werd per paardenwagen naar het veilinggebouw van de afslagver eniging B. P. O. gebracht - van sommige rassen maar een paar kisten. Het veiling- briefje vertelde nog dezelfde avond of er wat verdiend was. Bomen werden kant en klaar gekocht maar dat gebeurde niet vaak want ze gin gen lang mee - soms werd een oudere boom omgeënt naar een ras dat beter in de markt lag. Waar kwamen die rassen en bomen vandaan? We maken kennis met'zaaiende' notabelen, monniken en hoveniers - we bezoeken buitenplaatsen, kloosters en boomkwekerijen. Het zijn de plaatsen waar het nauwelijks eetbare wilde fruit stapsge wijs werd veredeld tot de delicatessen van nu en waar de uitverkoren zaailingen wer den vermeerderd. Ger Ernsting 100

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 4