mm i •gf^PH r verplicht ook de openbare weg voor zijn huis schoon te houden. Wee de paard en wagen, vooral het paard! Hoogtepunten waren de bezoeken aan het Beroemde Huis en de Sint-Nicolaas- kerk. De hervormde Sint-Nicolaaskerk is het oudste gebouw van het dorp, stam mend uit de i4e eeuw. In 1573 door de Span jaarden in brand gestoken en in 1628 op de oude fundamenten herbouwd. Een deel van het interieur stamt uit de i7e eeuw. Er liggen 273 grafstenen in de kerk, waaron der die van Neeltje Pater, aandeelhoud ster van de VOC. Het orgel dateert uit 1832, gebouwd door de Utrechtse orgelbouwer Wander Beekes. Het beroemde Huis is vooral beroemd omdat jarenlang de veelkleurige schilde ringen in het huis verborgen waren. Ver borgen onder dikke lagen verf, voorzet wanden en verlaagde plafonds, pas bij een grootscheepse restauratie aan het einde van de twintigste eeuw kwamen de schil deringen weer tevoorschijn. Daterend uit de i7e eeuw, soms onder wel 10 lagen verf 134 liggend. Met een chirurgenmesje is hier ruim 10 jaar lang aan gewerkt. Onder ande re kwam een wand met Mozes in het rieten mandje uit de Nijl tevoorschijn, Neptunus met de zeenimf Amphridite en een leeu wenjacht door Alexander de Grote met zijn helper Lisimachus. De decoraties zijn waarschijnlijk door verschillende schilders en in verschillende tijden aangebracht. De vroegste vermelding van het huis De Erven 10-14 dateert van 6 januari 1626. De woning bestond toen alleen uit een voorhuis, de andere delen zijn later toegevoegd. Een uitbreiding aan de achterkant staat op naam van Cornelis Pietersz Goed. Hij ver wierf het huis in 1681 en was van 1692 tot hij stierf in 1707, lid van de vroedschap. Hij werd zes maal tot burgemeester gekozen. De avond werd door de meesten van ons afgesloten met een kop koffie in het Broekerhuis. Een enkeling moest gelijk naar huis omdat hij de poes in het bees tenweer niet langer buiten wilde laten dan strikt noodzakelijk. Deze zomeravondwandeling paste uit stekend in onze lange traditie van geslaag de wandelingen op de langste dag. Informatie via de gidsen en internet Dick Mantel

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 38