DE ZOMERAVONDWANDELING 2012 Zelfs een weeralarm kon 33 personen niet afhouden van een autorit naar Broek in Waterland om daar mee te doen aan de zomeravondwandeling. En ze hadden geen spijt. Een simpele paraplu was afdoende om het ergste regenonheil te weren, Broek in Waterland is een uniek dorp, de gidsen van de Vereniging Oud Broek waren voortreffelijk. En het liep alles weer op rolletjes dankzij Michèle. Broek in Waterland Een deel van de geschiedenis heeft Michè le al vermeld in de aankondiging van de zo meravondwandeling in Kroniek 2012, nr. 2. Broek in Waterland kent een geschiede nis die lijkt op die van onze omgeving. De banne wordt al genoemd in de tweede helft van de 13s eeuw. Eerst levend van de landbouw, daarna de veeteelt en nog weer later de koopvaart en de haringvangst. Het hoogtepunt van de koophandel lag in 17® eeuw. Net als in onze streken een handel vooral met de Oostzeelanden, de'moeder negotie'. Haring ging er naar toe, die op zee gekaakt werd, en de schepen kwamen met graan terug. Sommigen werden er financi eel veel beter van, zoals Neeltje Pater die bij haar overlijden in 1798 een vemogen naliet van ongeveer 7 miljoen gulden. Het dorp ontstond aan Noordoost zijde van het Broekermeer. Ook hier een droog legging. In 1628 werd het meer droogge legd, waarbij een kleine plas bleef bestaan, het Havenrak. En rond dat Havenrak ont stond de karakteristieke i7e eeuwse houten bebouwing. Vaak later verbouwd waardoor de meeste huizen een i8e of i8e eeuwse gevel hebben. Huizen vaak geschilderd in pasteltinten, versierd met een deurkalf en voorzien vaneen ceremoniële deur, alleen in gebruik bij bruiloften of begrafenissen. Keizer Jozef II kwam in 1781 even langs, wil de ergens naar binnen, maarde boerin had even geen tijd. Ook Napoleon bezocht het dorp in 1811 en genoot net als wij. Prachtig om er rond te lopen!! Wat we, ondanks de regen af en toe, genietend hebben gedaan. Ook heel boeiend om de verhalen over de properheid van de Broekers te horen. Nog in de zestiger jaren van de vorige eeuw was iedere bewoner 133

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 37