werd in de gereformeerde kerkeraadsver- gadering van Zuid- en Noordschermer ge sproken over de 'openbare ergernissen, die de ouderling Rijk Schaik op de kermis ook ge geven had, spelende als een vuil gewinzoeker in 't openbaar op de straten in ganseborden met dobbelsteenen etc. waar op d' ouderling ten huise van de predikant ontboden zijnde, sijne sonde ook beleed, met betuiging van berouw etc., dog is van den predikant gerade sig bij provisie van 't Heilig Avondmaal te ont houden, oordelende de kerkeraad, die zaak tot hier toe niet verder te trekkenDiezelfde herfst stelde de kerkeraad zes lidmaten (vijf vrouwen en een man) 'onder censuur' omdat ze zich 'gedurende de kerkmis in de herberg schuldig maakten met openbaar dansen voorde fiool', (afbeelding 15) En dan is er het verhaal van Jean Nau. Het begon zo mooi met zijn huwelijk eind 1786: 'zijn getrouwt Jan de Neau, jonkman, met Lijsbet Nap, jongedogter, beide alhier.' Het aantal bevestigde huwelijken in Zuid en Noordschermer was gering in die jaren: vijftien in de periode 1783-1788, gemiddeld dus slechts 2,5 huwelijk per jaar. De jeugd was blijkbaar grotendeels uit het dorp weggetrokken. In 1788 werd het eerste kind van Jean en Lijsbet, Maartje, geboren. Er zouden nog drie meisjes met diezelfde naam volgen; pas het in 1796 geboren (vierde) Maartje bleef in leven. Van de twee broertjes van deze Maartje bleef alleen Pie- ter in leven; Cornelis stierf na drie weken. Jean Nau zelf overleed op (of kort voor) 4 mei 1804; zijn vrouw was toen voor de ze vende keer zwanger. Op 15 juli van dat jaar werd in het begraafboek genoteerd:'Jacob Nap geeft aan het lijk van het kind van Lijs bet Nap te Zuid-Schermer overleeden; in de vierde classis f3.-.-! Kindersterfte, strenge zeden en de gere formeerde kerk als toeziend oog op ieders doen en laten. Het dorpsleven in het Zuid schermer van die jaren in een paar teksten gevangen 75 Dansende boeren. Detail van een schilderij van Abraham Teniers (1660) 125

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 29