74 Zilveren voorwerpen zoals Hendrik van Essen die gedragen kan hebben: een tabaksdoos met 'uithaalder' en een horloge met ketting waaraan een sleuteltje en twee signetten. Ondergrond: een rok van spiegeldamast uit het eind van de achttiende (collectie D. Schuijtemaker). in een gezin met meer dan f1.500 schulden fraaie sieraden ter waarde van ruim f 200 aan te treffen. Blijkbaar woog de openlijke vernedering om zonder Westfriese kap en sieraden te verschijnen zwaarder dan een relatief kleine verhoging van de voor de buitenwereld grotendeels verborgen schulden. Door de armoede heen kunnen we van de inboedel van Hendrik, Trijntje en Lys- beth ook een indruk krijgen, hoe een ko renmolenaarsgezin in welvarender tijden geleefd moet hebben. De werkzaamheden van een korenmo lenaar In verschillende Nederlandse steden had men aparte keuren voor de korenmole naars, waaruit je kunt afleiden wat hun werkzaamheden inhielden. Op het Scher mereiland had men zulke keuren echter niet. In Graft en De Rijp kwamen in de alge mene keur wel enkele artikelen voor, spe ciaal voor molenaars. Deze waren vooral gericht op het voorkómen van brand. Ze gingen over het gebruik van vuur en ver lichting en over het vastleggen van de wie ken als er niet met de molen werd gewerkt. In de keuren van de bannen Zuidschermer en Noordschermer kwamen we zelfs dit soort algemene op molens gerichte voor schriften niet tegen. Wel troffen we -afge zien van besluiten over het maalloon- en kele keren een overeenkomst aan tussen het dorpsbestuur en een korenmolenaar maar daar stond dan meestal niet meer in dan dat de molenaar goed meel diende te leveren en wat de straf zou zijn als hij dat niet deed. 123

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 27