hhmhi 73 Streeksieraden zoals molenaarsweduwe Lysbeth van Essen die rond 1840 gedragen kan heb benden oorijzer met boeken, voorhoofdsnaald, twee zijnaalden, twee kapspelden, bloedkoralen halssnoer en twee haarsieraden. Een rok van spiegeldamast uit het eind van de achttiende eeuw vormt de ondergrond. Deze rokken werden in West-Friesland tot ver in de negentiende eeuw ge dragen; eerst als bovenrok en vanaf omstreeks 1850, toen het modebeeld veranderde, als onder rok (collectie D. Schuijtemaker). een paar oorbellen en nog eens twee snoeren bloedkoralen. Deze sieraden vormden in die tijd meer dan een basisset voor een Westfriese vrouw. Maar het kon ook nog uitbundi ger: als je echt rijk was had je sieraden met onder andere diamanten en parels. De sieraden van Lysbeth contrasteerden met de vrijwel failliette boedel. De gouden streeksieraden zullen niet door Lysbeth zelf ingebracht zijn, want zij werd bij haar huwelijk met Hendrik aangeduid als 'van beroep dienstmeid'. Waarschijnlijk waren ze nagelaten door Hendrik's eerste echtgeno te, Trijntje Mak, die ze op haar beurt weer kan hebben geërfd of als bruidsgeschenk gekregen. Naast de gouden voorwerpen was er ook het een en ander van zilver. Vrouwen- kledingaccessoires van zilver waren een oorijzer, een tasbeugel met haak, een knip je en een haak, een ketting en een schaar. Het is mogelijk dat deze voorwerpen van Lysbeth waren in de tijd dat ze als dienst meisje werkte: wie zich geen gouden sie raden kon permitteren, streefde destijds naar zilveren. Opvallend is dat Hendrik van Essen voor zichzelf slechts weinig zilveren voorwer pen bezat: een tabaksdoos 'met uithaal- der1, een 'horologie met ketting en cachet' en waarschijnlijk een knipje om geld in te bewaren (afbeelding 14). Deze voorwer pen getuigen, net als de vrouwensieraden, van een zekere welstand al was het in dit geval dan een welstand uit het verleden. Zilveren broekgespen en knopen en een zilveren ring voor een van Hendrik's zes halsdoeken kwamen we in de beschrijving niet tegen; deze manssieraden kwamen in de regio sowieso weinig voor. Het is in onze ogen enigszins vreemd om 122 - - Jü®§Ri -\; ,-v^;ó/ éasscëï-t' ~b.iv t C-r - iSi&s -

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 26