ff 9 Fragment van de zes- tiensbladkaart van Jan Janszn Dou (1680) van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Slui zen in Kennemerland en West-Friesland. Ten zuid westen van Grootscher mer (het noorden is links) staat de 'Meel Molen' aan de ringvaart van de Noord(eind)ermeerpolder. huisde. Die molen zal vast niet op en af zijn geweest, want hij werd op 9 mei 1666 -met huis en erf- nog op 4.200 Carolusguldens gewaardeerd. Het ligt voor de hand dat het ermee te maken had dat de aangekochte molen een achtkante bovenkruier was. In Nederland zijn op den duur de standerd molens grotendeels verdrongen door bo- 70 Het aantal korenmolens op het Scherme reiland c.a. uitgezet tegen de tijd. Er is onder scheid gemaakt tussen twee molentypen: de standerdmolen en de conische bovenkruier. venkruiers, in Noord-Holland boven het IJ zelfs geheel. Afbeelding 10 laat zien hoe bij de korenmolens op het Schermerei land het type standerdmolen eeuwenlang domineerde. Na 1640 werd er echter geen nieuwe standerdkorenmolen meer in dit gebied gebouwd. Met inbegrip van De Dolfijn in 1669 waren alle nieuwe koren molens vanaf dat jaar bovenkruiers. De re denen daarvoor -groter bedieningsgemak, meer opslagruimte en geringere onder houdskosten van de bovenkruier- zullen ook die van Maerten Reijerszn geweest zijn bij zijn overstap van standerdmolen naar bovenkruier. Een vierde voordeel van de bovenkruier -betere windvang door het plaatsen op een hoge voet- zal voor hem geen rol hebben gespeeld: hij bereikte een betere windvang door zijn molen in het open landschap buiten de bebouwing van Zuidschermer te zetten. Een bijkomende reden zou de overgang van een naar twee koppels maalstenen kunnen zijn geweest. We hebben daar he laas geen concrete gegevens over, noch voor de oude standerdmolen midden in het dorp, noch voor de net verhuisde en tot korenmolen ingerichte Dolfijn. De 112 Rf-mmw O CU» ijHt&n uuuftiiiaiiuiii standerdmolen bovenkruier 1500

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 16