afstoten van nutsbedrijven door de over heid, zoals wij dat de afgelopen tientallen jaren gezien hebben, is dus niets nieuws onder de zon! Dat Graft ergens tussen 1567 en 1617 van het toneel verdween als mede-eigenaar van de Zuidschermer korenmolen, lijkt verband te houden met de bouw, in of kort na 1565, van korenmolen De Rijse Juffer op de grens van Graft en De Rijp. Graft kreeg hiermee zijn eigen korenmolen, gebouwd door Laurens Corneliszn uit De Rijp. Ook de bouw van de overige korenmolens op het Schermereiland zou door particu liere ondernemers plaatsvinden; banne noch kerk komen we verder nog tegen als moleneigenaar. Vanaf 1617 tot de sloop van de eerste korenmolen van Zuidschermer in of kort na 1669 waren de opeenvolgende eigenaars ervan door familiebanden verbonden. In 1669 -de molen was toen eigendom van Maerten Reijerszn- werd het bedrijf mid den in het dorp beëindigd en een andere korenmolen iets ten zuiden van het dorp neergezet. Voor die nieuwe locatie komen we twee redenen tegen: de sterk afgeno men windvang door de toenemende be bouwing in het dorp en de kans op onge lukken. Niet lang daarvoor was er zelfs een ongeluk gebeurd. In de negentiende eeuw werd het voormalige molenerf midden in het dorp nog aangeduid als 'het zoog enaamde, nu gedempte molenglop' en de vanaf dat erf naar het westen lopende -en in de Korendijk overgaande- dijk als 'mo lendijk'. (afbeelding 6) Ook in het boekje Grootschermer en Driehuizen in oude an sichten (Zaltbommel, 1986) wordt nog de naam molenglop genoemd voor het open stuk land aan de westzijde tegenover de kerk. De tweede korenmolen: De Dolfijn In september 1669 zette Maerten Reijerszn een 'nieuwe' molen iets ten zuiden van Zuidschermer neer. Hij had daartoe olie molen De Veldhoen gekocht, die in de nog jonge Sapmeerpolder bij Graft stond (afbeelding 7). Hij had de molen overge bracht naar de nieuwe locatie en omge bouwd tot korenmolen. De korenmolen 6 Het Molenglop te Grootschermer. Prentbriefkaart collectie Leo den Engelse 110 Sreotschermer,

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 14