Overgang in particuliere handen 5 Groof Willem IV en Margaretha van Beieren door Jacob Corneliszn van Oostsanen. 'Die ghemeene buren' van Zuidschermer en Graft uit 1344 zullen in de dagelijkse praktijk als eigenaars van de korenmolen vertegenwoordigd zijn geweest door de besturen van hun banne en waarschijnlijk ook door hun kerkbesturen. Meer dan twee eeuwen later, in 1567, zijn die gezamenlijke besturen nog steeds de eigenaars maar zijn de onderlinge verhoudingen gespan nen. Dat blijkt uit een in dat jaar gemaakte nogal curieuze afspraak, terug te vinden in het Privilegeboek van Graft. Waarschappen van het noord- en van het zuideinde van Schermer (de dorpen Noordschermer en Zuidschermer, nu samen Grootschermer) verklaren samen met de kerkmeesters van de parochiekerk van Schermer dat zij de schepenen, waarschappen en kerk- meesteren van Graft nooit meer zullen molesteren als die de korenmolen in Zuid schermer repareren of anderzins. Het lijkt een uit de hand gelopen ruzie tussen de dorpen Graft en Schermer over het onder houd van de in Zuidschermer staande ko renmolen. In 1617, als de korenmolen aan een par ticuliere eigenaar wordt verkocht, blijkt deze het eigendom te zijn van alleen de banne Zuidschermer. Deze verschuiving in de eigendomsverhoudingen zou deels het staartje kunnen zijn van het geru zie in 1567. Tijdens de Alteratie, toen ste den en dorpen van de rooms-katholieke naar de protestante godsdienst overgin gen, werden veel eigendommen van de rooms-katholieke kerk door de nieuwe, protestante overheid in beslag genomen. Zo zou de banne Zuidschermer de kerke lijke eigendomsrechten van de plaatselijke korenmolen hebben kunnen annexeren. Zo'n zelfde verschuiving in de eigendoms verhoudingen heeft zich ook voorgedaan bij de korenmolen van Uitgeest, die in 1578 opnieuw opgebouwd mocht wor den: aan het verlenen van de vergunning kwamen de kerkmeesters niet meer te pas. Ook bij de korenmolen van Westzaan traden aanvankelijk de kerkmeesters nog naast schepenen en vroedschappen op, maar later verdwenen ook zij geheel van het toneel. De korenmolens van Uitgeest en Westzaan gingen overigens niet lang hierna in particuliere handen over, net als die van Zuidschermer (die van Uitgeest in of voor 1592, die van Westzaan in of voor 1621 en die van Zuidschermer in 1617). Het 109

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 13