Jan Adriaanszn Leeghwater schrijft in 1649 over de molen van Zuidschermer in Een Kleyne Chronycke von Graft en de Ryp: 'In dien tyt van mijn grootmoeder en was daar maar een korenmolen op het Eyland, de welke in 't dorp van Schermer stont, daar de andere plaatzen ende gehugten mede ter molen mosten komen. En het maalloon van een zak zaad was een oortjen. Ende die luiden (zo my verscheidemaal verhaalt is) en De standerdmolen in Nederland - Dit type windmolen vond waarschijnlijk in de twaalfde eeuw zijn oorsprong in West-Europa. Waar precies -het noordwesten van Frankrijk, Vlaanderen of Engeland- is nog onduidelijk. In de loop van de dertiende eeuw werd de standerdmolen vanuit het zuiden in ons land geïn troduceerd. Waarschijnlijk stond er in 1240 al een in het Limburgse Merum. Na 1250 nemen de vermeldingen van windmolens in ons land snel toe: er is dan blijkbaar een snelle verspreiding van de standerdmolen aan de gang. De eer ste vermelding in Noord-Holland betreft Haarlem (1274). Na 1300 heeft hij zich in heel Nederland weten te vestigen, zowel in de steden als op het platteland. Een standerdmolen in 1343 in Zuidschermer was dus niet echt een nieuwig heid. Vanaf het begin van de vijftiende eeuw komt een nieuw type windmolen -de eerst houten, later stenen bovenkruier- opzetten. Deze zal in de daaropvol gende eeuwen de standerdmolen in Holland, wat later ook in de rest van het land, verdringen. In Zeeland en in het oosten van Nederland heeft de stan derdmolen zich tot op heden nog enigszins weten te handhaven. 4a,b Van de korenmolens van Zuidschermer is ons helaas geen afbeelding bekend. Wel is er een afbeelding van korenmolen De Haan te Graft, een standerdmolen. Deze stond aan de zuidoever van de Meelmolensloot, zo'n honderd meter ten westen van het Grafter raadhuis. Olieverfschilde rij van een onbekende schilder. 4a: totaal; 4b: fragment. Museum In 't Houten Huis, De Rijp (inv.nr. 2743). Foto's: Boeijink Boekei Schilderijenrestauratie, Haarlem 106

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 10