Johannes Megapolensis Junior WILHELMUS GRASMEER De kerk in Graftdijk was nog niet gesplitst toen er een enorme heibel ontstond. In onze tijd het ethisch reveil van Van Agt (is al weer even geleden) en de oproep tot een waarden en normen debat door Balkenende, maar vroeger konden ze er ook wat van. Dominee Wilhelmus Gras- meer wilde zijn vrouw verlaten en dat heeft hij geweten. U moet in het onderstaande verhaal geen wereldschokkende feiten verwachten, maar u moet het zien als een tijdsbeeld. Het is een verhaal dat laat zien hoe erin de i7e eeuw een enorme commotie ontstond na een vrij simpel feit. Hoe iedereen iedereen in een eindeloze herhaling beschuldigde, hoe allesbepalend de classis -de regionale vergadering binnen de protestante kerk- was. En dat alles omdat een dominee het even niet met zijn vrouw kon vin den. Het onderstaande verhaal is gebaseerd op een onderzoek verricht door Cor Visser uit Groet naar de familie Megapolensis. Ondergetekende geeft een deel daarvan in zijn eigen woorden weer, maar alle informatie en de oude citaten komen dus uit het onderzoek van Cor Visser. We zijn hem zeer dankbaar voor het voor dit doel beschikbaar stellen van zijn onderzoek '1600-1700. De familie Megapolensis van Koedijk tot Nieuw-Amsterdam' EN DE BEROERING IN DE KERK VAN GRAFTDIJK Wilhelmus Grasmeer (geboren vóór 1628) was een zoon van Machtelt Willems Steen gen (geb. 1600) uit haar huwelijk met Gras- meer. Machtelt Willems Steengen huwde na het overlijden van Grasmeer met Johan nes Megapolensis Junior (1603-1669). Wil helmus Grasmeer, predikant in Graftdijk en later in Ursem, was dus een stiefzoon van deze Johannes Megapolensis Junior. Om dat het enige indruk geeft over het predi ken in Nieuw-Nederland eerst iets over Jo hannes Megapolensis Junior. Eerst schoolmeester in Sint Pancras, daar na predikant in de Wieringermeer en in Schoorl en Bergen. In 1642 vertrok het gezin van Johannes Megapolensis Junior en Machtelt Willems Steengen met hun kinderen naar de kolonie Rensselaerswijck in Nieuw-Nederland. Alle kinderen gingen mee behalve Wilhelmus Grasmeer. In het kort de voorgeschiedenis. Hernry Hudson voer, in Hollandse dienst, in 1609 de naar hem genoemde rivier op. Nieuw- Nederland werd de naam die hij aan het gebied gaf. In 1614 ontstond de eerste Ne derlandse nederzetting, Fort Nassau en in 1624 Fort Oranje. De kolonisering van Man hattan begon in 1625, het begin van Nieuw- Amsterdam. In 1629 bood de West-Indische Compagnie, voor mensen die daarvoor be langstelling hadden, de gelegenheid om kolonies te vestigen. Zo ontstonden grote landgoederen, waaronder de Rensselaers wijck (patroon Kiliaen van Rensselaer). De kerkenraad van de kerk van Amster dam raadde de WIC aan ook predikanten en ziekentroosters naar het nieuwe land te brengen. Ze werden betaald door de WIC en in de daarin liggende kolonies door de patroons. Kiliaen van Rensselaaer zorgde ervoor dat Johannes Megapolensis Junior enthousiast werd gemaakt om zich als pre dikant in zijn kolonie te vestigen. Mega polensis wilde gelijk boeren meenemen, maar Van Rensselaer raadde Megapolensis aan eerst zelf naar Nieuw-Nederland te 55

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 7