Abraham Storck (1644-1708); Walvisvaart 1690? De verschillende functies van de beman ningsleden zijn afkomstig uit Zorgdrager. Eerst iets over de schepen en de voorbe reiding. Fluitschepen en bootschepen bleken zeer geschikt te zijn voor de vaart naar het pool ijs. Gebruikte schepen waren gemakkelijk en betrekkelijk goedkoop te verkrijgen ook werd vaak een schip gehuurd voor één seizoen. Een reis stond onder leiding van een commandeur. Hij was de vertegen woordiger van de reder. Deze laatste was de boekhouder voor de partenreders die participeerden in schip en/of uitrusting. De competentie en inzet van de comman deur waren bepalend voor het succes van de reis. Hij organiseerde het armazoen en monsterde de bemanning aan. Hij zorgde ook dat de nodige aanpassingen aan het schip uitgevoerd werden. Dit konden ver sterkingen in de boeg zijn en voorzienin gen voor de mee te nemen sloepen. Van deze sloepen werden er twee midscheeps aan stuurboord en aan bakboord tegen de verschansing gehangen. Vier andere sloe pen hingen twee aan twee onder elkaar aan stuurboord en bakboord langs het achterschip. Met takels of jijns die vastge maakt waren aan de voorste mast en aan de grotemast konden de twee midscheeps sloepen te water gelaten worden. De ach terste sloepen hingen aan jijns bevestigd aan de bezaansmast en aan de speciaal aangebrachte galg over het achterschip. De galg was een zware balk met aan beide uiteinden een aantal hardhouten schijven voor de sloeptakels. Een walvisvaarder was altijd te herkennen aan deze uitstekende galg. De bemanning bestond uit 42 man als het schip uitgerust wordt met zes sloepen. Had het schip minder sloepen dan was ook de bemanning kleiner. Eind april vertrok men van de rede van Texel om vier weken later ten noorden van Spitsbergen aan te komen bij het smelten de poolijs. Voorzichtig voer men tussen de ijsschotsen op zoek naar walvissen. Men had het voordeel dat de zee tussen de ijs- schotsen kalmer is dan in op volle zee. Het risico ingesloten te worden door het krui end ijs nam men op de koop toe. De reisverslagen vermelden koude, sneeuw en vaak storm. Er wordt continu uitgekeken naar walvissen en het wacht schema wordt gewijzigd zodat de meeste 74

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 26