een snoepje als het gelukt is. Zo krijgt Re- neetje er zelf ook plezier in. Na een week of drie kan het lieve gastje weer terug naar zijn ouders in de Rechtestraat waar intus sen moeder Beumer ook weer terug is. Roeien ergens in de Eilandspolder. Trekken, jongens! Uit de Rijper gemeente De dominee is dood! Op een maandagmorgen fiets ik van de Rechtestraat de Dam op. Daar komt ineens meneer van Houwelingen, oud school hoofd met gleufhoed op, al zwaaiend met zijn wandelstok, dwars het plein over recht op mij af terwijl hij mij toeroept:'De dominee is dood! De dominee is dood!' Ik stop en stap van de fiets. Wat is hier aan de hand? Ik sta hier toch in levende lijve voor de man!'Wat bedoelt u?'vraag ik beduusd. 'Onze dominee is dood!' Dan ziet hij ken nelijk mijn verwarring en voegt er aan toe: 'Onze oude dominee Kastein! Op de kan sel is hij in elkaar gezakt en doodgeble ven.' Ik reik hem de hand, condoleer hem en loop een eindje met hem op. Wat een schok voor de man. Wekenlang heeft het gegonsd in De Rijp en Graft van de verha len over hun oude vertrouwde dominee Kastein, gestorven in het harnas, op de kansel in Limmen. Wanneer ik daar enige maanden later voorga in een dienst voelt het even huiverig aan en kan ik het niet la ten zijn naam ter gedachtenis te noemen. Oud en Nieuw in kerk en dorp Behalve trouw kenmerkt ook opmerk zaamheid de kerkgangers. Een van hen verraste me eens op een huisbezoek met te vertellen dat ik wel 20 keer 'God' had genoemd in de preek. Zo vaak Gods naam te horen, dat was ze niet gewend! Vandaar dat zij dat maar was gaan tellen! Het ge volg is een gesprek over de vraag waar het in de kerk en in het leven anders om gaat dan om de ontmoeting van die twee: God en de mensen. Tot mijn verbazing blijkt het oude kerk boek uit de 19de eeuw nog in gebruik. De nieuwe bundel van 1938 met zijn nieuwere liederen inclusief het Wilhelmus is aan De Rijp geheel voorbij gegaan! Op de eerste kerkenraadsvergadering is dit een punt geworden: met onmiddellijke ingang de bundel van 1938 invoeren, ook met het oog op een betere aansluiting aan de andere gemeenten van het pastorale verband. Wel onder de begrijpelijke conditie niet teveel onbekende liederen in een dienst te laten zingen, liefst niet meer dan één nieuw lied per zondag. Waar ik geheel mee kan in stemmen. Bij de eerste driejaarlijkse aftreding van kerkenraadsleden blijkt een herkiesbare ouderling niet alleen in deze vergadering afwezig te zijn maar ook in vorige verga deringen; en nog in geen kerkdienst aan wezig te zijn geweest en dat steeds zonder bericht van verhindering. Reden waarom ik zijn herkiesbaarheid in twijfel trek. De broeders begrijpen dit wel maar wensen het aan mij toe te vertrouwen hem dit persoonlijk mede te delen. Op mijn wens een actief persoon in zijn plaats te zoeken wordt de naam Mw Slot-Kreb genoemd. Die week heb ik twee heel verschillende huisbezoeken afgelegd, beide met het ge- 71

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 23