Na de dienst vraag ik de kerkenraad of dit altijd zo toegaat of heb ik te moeilijke lie deren opgegeven? 'Nee, daar ligt het niet aan. Zo gaat het altijd. We lezen de tekst van het vers er wel bij.' Na de dienst twee weken later vind ik het wel genoeg. Op de eerstvolgende kerkenraadsvergadering stel ik voor de organist vanwege de onmo gelijkheid mee te zingen met zijn orgelspel van zijn taak te ontheffen. De kerkenraad vindt dat te ver gaan: de man doet het van harte en al bijna 40 jaar. Hij wil graag zijn jubileum komend voorjaar vol maken. Dan is het de bedoeling hem eervol ontslag te geven. Bovendien is er direct geen andere kandidaat. Ik vind vier vijf maanden veel te lang en stel voor hem per 31 december eervol ontslag te verlenen en intussen een andere organist te zoeken. Met bezwaarde harten stemt men ermee in. Alleen moet ik dan zelf die boodschap maar overbrengen. Zo gezegd zo gedaan. Ik ga de volgende dag naar Annie Oud, de organiste van West- en Oost-Graftdijk om haar te vragen of zij ook in Graft zou kunnen komen spelen. Zij wil dat zeker. 'Maar hoe kom ik van de ene dienst in Graftdijk naar de andere in Graft?'vraagt zij bezorgd.'Bij mij achterop de motor', is mijn voorstel. Zij kijkt verbaasd op: 'Kan dat? En durf ik dat wel?' 'Vast wel. Hoe zou het ook anders moeten?'Zo worden we het samen eens. De kerkenraad gaat er zij het schoorvoe tend mee akkoord, nu het mij gelukt is zo gauw een opvolgster te vinden. Maar nu nog de grootste hobbel: de boodschap overbrengen aan onze ouwe trouwe orga nist. Ik doe dat zo gauw mogelijk. Zich van geen kwaad bewust ontvangt hij me vrien delijk in zijn kleine woning. Bij de koffie komt het gesprek op zijn bijdrage aan de eredienst. Het valt hem wel zwaarder dan vroeger, ook door de minder goede staat van het harmonium, zo bekent hij, maar hij wil het graag blijven doen tot zijn 40 jarig jubileum in het voorjaar. Dan probeer ik aan te sluiten bij de gebrekkigheid van het orgel en daarmee van het orgelspel. Ik vertel zelfs bekende melodieën niet mee te kunnen zingen net zomin als de andere kerkgangers.'Om die reden vinden we als kerkenraad u met het einde van dit jaar eervol ontslag aan te willen geven'. De lieve man kijkt me ongelovig aan. 'Ik voel' probeer ik dan, 'uw liefde voor het orgel spel en de eredienst. Maar ons mee kun nen zingen moet toch de doorslag geven, niet alleen bij de kerkgangers maar als het kan, ook bij u...' De man is zo uit het veld geslagen dat hij er liever per direct mee ophoudt. Maar dat is echt niet de bedoeling. Blijft u nog de komende 3 of 4 keer met uw spel de ge meente begeleiden, vraag ik dringend. Hij belooft er over na te denken. Dat jaar valt de winter vroeg in en ver oorzaakt gladheid hier en daar. Met als gevolg dat onze organist achter zijn huis uitglijdt, valt en zijn heup breekt. Nog die zelfde week komt hij in het ziekenhuis te overlijden. Het geeft een ieder veel te den ken, ook aan mogelijk eigen falen... Vanaf de eerstvolgende dienst in Graft rijdt mejuffrouw Oud na de dienst van half tien in Westgraftdijk achterop de brom mer later de scooter met mij naar de dienst van half elf in Graft. Het is ook voor mij wel wennen, vooral bij het naderen van een bocht: Annie buigt niet mee maar blijft krampachtig rechtop zitten! We zijn geluk kig altijd op de weg kunnen blijven. Bijzondere vieringen Naast de viering van het Heilig Avondmaal op Goede Vrijdag en met Advent en een enkele Doopviering in de zoveel jaar komt het met een zekere regelmaat tot huwe lijksinzegeningen. 67

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 19