Een penibele ervaring in Graft Een padvinder voor de klas Ook het nieuwe schoolhoofd in De Rijp, een ongetrouwd man, dhr van de Berg staat als padvinder positief tegenover het Bijbelonderwijs. Op BP-day komt hij in padvindersuniform in korte broek op school. Een hartelijk, enthousiast en spor tief man. Soms als het al te lang stil is in de klas, maakt hij ineens een reuze sprong met een daarbij passend dierengeluid om wat leven in de brouwerij te brengen! Zo krijgt hij de kinderen aan het lachen zon der dat het een chaos wordt. In de vakantie fietst hij in een dag het IJsselmeer rond. Hij komt ook op huisbezoek. Bij ons aan tafel eet hij als vegetariër ook mee van de soep. Wanda verontschuldigt zich voor de balle tjes maar dat hoeft niet. Hij legt ze met een grijns op de rand van zijn bord. Dankzij een sterk dorpsbesef houdt Graft liever diensten in eigen kring en op eigen grond met hooguit 8 mensen in een Wees huiskamer dan 1 km verder samen met een 20 Rijpers in de Grote kerk van De Rijp. Het Weeshuis is ook het woonhuis van het kostersechtpaar Kieft. Hij is tevens diaken en zwanenfokker. Bijna elk dorp heeft zo'n Weeshuis, herinnerend aan de tijd van de zeevaarders waarvan er velen achterble ven op zee en dus wezen nalieten. De laatst inwonende kinderen waren Belgi sche vluchtelingetjes uit de eerste wereld oorlog. Na WO II hebben er een twintigtal Oekraïense Mennonitische vluchtelingen enige tijd gebivakkeerd, in afwachting van hun emigratie naar Amerika. De kerkzaal is links van de ingang, de Regentenkamer is boven. Een harmonium, bespeeld door een bijna 90 jarige man, dient ter begeleiding van de gemeente- Niek geïnstalleerd als welp V.in.r.-Jaap te Wolde Kees de Gooijer, Piet Klinkhamer, Niek, Roel de Gooijer. Misschien mede door dit grote voor beeld (maar ook Wanda was ooit pad vindster) is Niek samen met Kees en Roel de Gooyer, padvinder geworden bij een groepje met dhr Vink van de drukkerij en uitgeverij als groepsleider. Erg goed loopt het daar trouwens niet mee. Wanneer in er 1959 bij paleis Soestdijk een défilé plaats vindt ter ere van koningin Juliana haar 50ste verjaardag, mag er van elke afdeling één welp mee met de hopman: die ene is Niek...als enig overgeblevene. Weeshuis te Graft zang. De organist zorgt tegelijkertijd ook voor de zangbegeleiding, hij zingt dus mee. De eisen die door de gebreken van het har monium aan bediening en zangkwaliteit worden gesteld gaan helaas de vermogens van deze 90-jarige te boven. Al zet de orga nist zijn beste beentjes voor: hij trapt wat hij kan op de voetpedalen van het'hijgend hert' voor de nodige lucht en zingt er te gelijk luidkeels onverstaanbare klanken bij. 66

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 18