dezelfde tijd laat Roel Kaptein ons weten wegens zijn benoeming tot secretaris van de Raden voor de Herderlijke zorg en die van Kerk en gezin naar Den Haag te ver trekken. Ik krijg het gevoel er ineens een beetje alleen voor te komen staan. Gezin en school De eerste week is het zowel voor ons als voor de kinderen belangrijk te weten waar ze naar school kunnen. Net als in Gronin gerland is ook hier alleen openbaar onder wijs. Dus geen keus. Of je zou de kinderen naar de enige Christelijke school in ons gebied, in Schermerhorn, moeten sturen. Maar dat is ook gezien de positieve relatie van de openbare school met de plaatse lijke kerken zowel in De Rijp als in Graftdijk niet nodig. In De Rijp is het schoolhoofd ouderling en in Graftdijk dhr Slootmaker kerkvoogd. En de plaatselijke predikant geeft al jaren bijbelles op de dorpsschool. Alleen in De Rijp neemt een meisje geen deel aan de Bijbelles. Haar vader is lerend ouderling van een kleine Gereformeerde Gemeente en wel van het type waarvoor een Christelijke school nog te licht is en een openbare zonder godsdienstig stem pel nog de voorkeur verdient. We hebben het gevoel ook hier hele maal onze plaats in te kunnen nemen. Zo gaat Niek naar de OLS in De Rijp en Wijnanda naar de kleuterschool in Graft. In de jaren daarop gaan Wijnanda en Hans in het spoor van Niek. Zij zijn al gauw aardig ingeburgerd en krijgen vriendjes en vrien dinnetjes. Alleen de taal is even wennen voor hen: niet alleen hun vader en moeder praten thuis Hollands maar ook alle kinde ren op school en in de buurt! Maar dat is gauw gewend. Er is maar één van de kinde ren die ook Gronings praat: het zoontje van koster Cordes van de Rijper kerk. Als ik het kostersgezin bezoek dat nog niet zolang in De Rijp woont, vertelt Cordes hoe hun jon gen voor het eerst enthousiast thuis geko men was:'Er is een wicht op school komm' da mie ken verstaonl'Voortaan gaat ook hij met plezier naar het schooltje dankzij onze kinderen. Hons met zijn klasgenoten voor de O.L.S. te De Rijp 65

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 17