werk ter hand nemen. De te zoeken predi kant zal beide gemeenten moeten kunnen aanspreken, dus niet uitgesproken recht zinnig of vrijzinnig zijn. Maar men heeft er goede moed op dankzij de Gemeenteop bouw beweging van voor, tijdens en na de oorlog met zijn theologische verschuivin gen naar elkaar toe. De hoorcommissie o.a. bestaande uit de heren De Ruiter uit De Rijp, Kwadijk uit Graft en Booy van West- graftdijk uit de Starnmeer was het vooral door het universele karakter van mijn pre diking zoals eerstgenoemde het zei, waar door men zich aangesproken voelde. Ook mijn agrarische achtergrond als tuinders- zoon uit het Westland sprak een woordje mee. In de praktijk moet nog blijken of de opzet van het grote pastorale verband werkbaar is. Daar is in ieder geval een dui delijke werkindeling voor nodig, voor de gemeenteleden maar ook voor de pasto rale werkers. Gezien de langdurige werker varing van de beide collega's, dhr Alberts, catecheet in Grootschermer/Driehuizen en Ds van Dijk, emeritus predikant in Scher- merhorn, behoef ik normaliter daar slechts 2x per jaar als officieel voorzitter van de kerkenraden te fungeren, daarnaast in de 2 eerst genoemden ook voor sacramentsbe diening of bevestiging van ambtsdragers en lidmaten. Graft is de enige gemeente zonder kerk gebouw. Ter compensatie staat daar de pastorie voor het predikantsgezin, aan het Raadhuisplein. Die van De Rijp en West Graftdijk zijn afgestoten of verhuurd. Graft is ook mooi in het midden van het Scher mereiland. Kort na WO II heeft Graft ondanks jaren van voorbereiding al van voor de oorlog, zijn kerk moeten laten slopen doordat de financiële steun van het Rijk ontbrak. Het gevaar van instorten werd te groot. Het kerkmeubilair kon gelukkig worden be waard voor herbestemming. Het funda ment met zerkenvloer en het aanpalend kerkhof zijn sobere monumenten uit een welvarender verleden. De kerkdiensten worden in het uit 1902 daterende Weeshuis gehouden. De kansel en het koorhek van de kerk van Graft hebben al na enkele jaren in de Hervormde kerk te Maasland hun nieuwe bestemming gevonden. Daar was alle meubilair door brand tijdens de restaura tie verwoest. Natuurlijk wil ik een keer op de kansel van Graft staan, ook omdat ik als schooljongen logerend bij familie in de Westgaag, zondags vaker met hen mee in de tilbury in die kerk ben geweest. Dat is ook gebeurd op de zondag van de Goede Herder in de paastijd 1956. De dan hoog bejaarde Oom Siem en tante Beel Poot Raadhuis te Graft met rechts de pastorie De pastorie te Graft en haar bewoners 63

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 15