lek beclage mij over mijn miscomporte- ren (wangedrag) Terug in Nederland verschijnt Grasmeer voor de classis in Alkmaar. Hij wil weer predikant in Nederland worden en hij ver zoekt de classis hem te ontslaan van de hem opgelegde straf. De classis eist nu een schriftelijke bewijs waarin hij verklaart dat hij fout heeft gehandeld en dat hij berouw heeft. Hij moet er alles aan doen zich met zijn vrouw te verzoenen. Verder moet hij de libelle van zijn grootmoeder herroepen en hij mag niet naar West-Graftdijk gaan, met als reden dat hij daar anders de rust zou verstoren. Daar houdt Grasmeer zich niet helemaal aan, waarover hij later natuurlijk weer zijn spijt betuigt. Op 9 januari 1652 is het dan zover, Wilhel mus Grasmeer tekent de volgende verkla ring. lek, onderschreven ds. Wilhelmus Grasmeer, voor desen gewesen predicant tot Graftdjjck, bekenne met dese mijne onderteeckeninge in alle oprechtichheijt, sonder arghlist, voor Godt en mijn concientie (geweten), dat ick hertgrondehjek beclage over mijn miscom- porteren in 't weicke ick mij in den tijdt mij ner bedieninge hebbe tegen Godt en mijn naesten misgrepen, gelijck ick dan dus wet- telijck van den E. Classis na den regel Christi ben gecensureert, welckers wel gesondigden actiën in desen ick mij in alles onderwerpe, bidde daer op inne Jesu Christi, dat mijne fouten ende gebreecken, die mij van herten leet sijn, waer in ick den E. Classis of eenige leed en van dien mocht hebben geoffenseert, mjj om de liefde Christi vergeven, ende ick daer op in Christelicke versoeninge wederom moogt aengenomen worden, beloovende hejjlichljjck mij een voorbeelt der gemeijnte Christi in alles in 't toecomende te sullen ge dragen, voor de E. Classis ende de leden des selfs eerlijck gevoelen en spreecken, en met mijn huijsvrouwe soecken verenight te wor den, en dit alles op renunciatie en verbande, dat indien ick mij int ander contrarie deses quam te gedragen, sal op ijso facto van dese versoeninge wettelick verstoken, en van alle kerckelijcke dienst wettelijck gedeporteert blijven Wilhelmus Grasmeer De classis vindt deze verklaring accepta bel en hij mag terug naar Rensselaerswijck om daar zijn werk voort te zetten. Gras meer wil helemaal niet terug naar Rensse laerswijck, hij wil naar Nieuw-Amsterdam in dienst van de WIC. Daarbij krijgt hij weer te maken met de classis van Amsterdam. Die willen afwachten hoe de verhouding met zijn vrouw verloopt. Dit lijkt voor een buitenstaander niet helemaal consequent, want de classis van Amsterdam had toch al een keer toestemming gegeven? Het loopt nu mis vanwege overschrijding van de tijd, want de synode die zijn schorsing moet opheffen vindt niet op tijd plaats. Dus gaat, ondanks de gunstige advisering van Peter Stuyvesant, de benoeming niet door. Wilhelmius Grasmeer gaat dus niet terug naar Amerika. Op 16 april 1652 verklaart hij zich verzoend te hebben met zijn vrouw en de classis in Alkmaar geeft hem toestem ming hier weer te mogen preken, met uit zondering van de Ooster- en Westerbuurt van Graftdijk. In augustus 1652 vernietigt de synode het oude vonnis en verklaart dat Wilhel mus Grasmeer, op dat moment in Hoorn wonend, voortaan weer beroepbaar is en dat hij in ere is hersteld. Wilhelmus Grasmeer wordt in 1653 be noemd tot predikant in Ursem, een funktie die hij vervult tot zijn dood in 1678. Een tumultueuze periode is dan voorbij. Wilhelmus Grasmeer en zijn vrouw had den 'er nog een nachtje over geslapen'. Er is veel gedoe geweest voor niets, maar eind goed, al goed. Dick Mantel 61

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 13