Jr, excuses dat het ingewikkeld in elkaar zit. Hillegont Jans wordt door de classis op geroepen, maar verschijnt niet. Ze schrijft wel dat, als haar iets te verwijten valt, de kerkenraad dat kan afhandelen. De koster gaat gelijk naar haar huis, maar u snapt het misschien al, de soap is compleet, ze is niet thuis. Hillegont Jans wordt nu uitgeslo ten van het Heilig Avondmaal. Haar man, ds Johannes Megapolensis Sr heeft het er maar moeilijk mee. Hij dient er voor te zorgen dat zijn vrouw in de toekomst haar mond houdt en dat zij uitleg geeft voor de classis. Zoals u al verwacht verschijnt Hillegont Jans niet voor de vergadering van de clas sis. En de kerkenraad van Koedijk en Pan- cras gaat natuurlijk ook dwars liggen. Zij schrijft dat ze de uitsluiting van de pre dikantsvrouw van het Heilig Avondmaal vooralsnog niet uitvoert, maar in over weging neemt. De classis reageert not amused en ontbiedt nu Hillegont Jans, de hele kerkenraad, dominee Megapolensis en de ouderlingen. De kerkenraad verklaart dat ze de uitvoe ring van de straf niet over hun hart konden verkrijgen, dat ze de vrede in de gemeente wilden bewaren en dat ze het nog in be raad houden. Na lang aandringen van de classis beloven ze dat ze voortaan gehoor zaam zullen zijn. En eindelijk is het zover. Hillegont Jans verschijnt voor de vergadering. Ze bekent onvoorzichtig te zijn geweest met haar fa- meuse libellen en attestatie. Ze erkent dat ze de classis kwaad heeft berokkend. Ze betuigt haar spijt en verzoekt weer tot het Heilig Avondmaal te worden toegelaten. De vergadering van de classis is nu tevre den en vergeeft haar alles in der liefde. Hoe vergaat het Grasmeer verder? Uijt liefde tot de behoudenisse van hem Wilhelmus Grasmeer heeft, na zijn gedwon gen vertrek uit West-Graftdijk, zijn zinnen op Nieuw-Nederland gezet. De classis uit Amsterdam gaat over benoemingen daar en er zijn goede getuigschriften nodig. De kerkenraad van West-Graftdijk geeft zo'n getuigschrift aan Grasmeer, ondanks het verbod van de classis (van Alkmaar). Sulxal leen uijt liefde tot de behoudenisse van hem. Grasmeer zorgt nog voor een tweede ge tuigschrift -van ds Knijvius- en het gevolg is dat hij wordt benoemd als predikant van Rensselaerswijck. Helaas heeft hij zich behoorlijk in de macht van de classis van Alkmaar vergist. Alkmaar beïnvloedt Amsterdam, Grasmeer wordt uit zijn functie gezet en hij keert te rug naar Nederland. En er gebeurt nog iets anders, hij komt tot inkeer. Oost-Graftdijk met de kerk uit 1647 (in 1836 vernield door storm) 60

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 12