er nog een nachtje over te slapen en de volgende dag verslag uit te brengen. De vrouw van Grasmeer ziet het dan nog niet zitten, ze verklaart dat de wonden soo rau sijn, dat geen kleijne heelplaijsterdese wonde kondesuijveren. Maar als haar man nou een jaartje of zo naar Oost-lndië zou gaan, dan kon ze merken dat hij zich beter gedroeg. Grasmeer op zijn beurt constateert dat hij sijn hand vergeefs naar haer heeft uitgestoc- ken en hij daarop sonder vruchte vertrokken is. Ter vergadering van de classis verschij nen ook nog drie ouderlingen en twee lid maten uit West-Graftdijk. Zij verklaren voor de classis dat Grasmeer een Godsalig ende oprecht leeraer is. Zij zijn heel tevreden over hem en willen niet dat uit zijn ambt ontzet wordt. De vergadering van de classis zet nu de zaak toch op scherp. Een recente foto van de kerk van West-Graftdijk (1651) Censurering ende bestraffing De vergadering van de classis besluit het volgende. Gezien verscheijden quade ge ruchten, nagaen van gewoonlijcke dronc- kenschap ende verschejjden lossicheden in woorden ende wercken, soo teghen sijn huijs- vrouw en andersins, van welcke oock alreeds eenige staeltjens voor dese vergaderinge sijn gebleecken, is het besluit dat ds. Grasmeer hierover ernstig gecensureert ende bestraft zal worden. Voortaan zal hij zich door vroomheid, Godzaligheid en voorzichtigheid in zijn handel en wandel, moeten vrijwaren van dergelijke quade geruchten. En hij zal zijn uiterste best moeten doen om met liefde en vriendschap een hereniging met zijn vrouw te bereiken. Het liegt er niet om: als hij niet aan de eisen voldoet wacht hem suspensie en eventueel deportatie (klinkt ernstiger dan de huidige betekenis). Kerkenraad en lidmaten van West-Graft dijk geven niet op. Zij verzekeren per brief dat ze geen andere predikant willen dan Grasmeer, dat ze de beschuldigingen te genspreken en dat ze het oneens zijn met het besluit van de classis. Ze krijgen nu de pin op de neus van de classis, op straffe van censuur moeten zij zich aan het besluit houden. Grasmeer trekt nu zijn conclusie. Afscheidspredicatie en mevr. Megapolensis in actie De classis verneemt dat Wilhelmus Gras meer zijn kerkelijke gemeente West-Graft dijk verlaten heeft. Hij zou een afscheidspre dicatie gehouden hebben. En er ontstaat grote beroering in Koedijk. Hillegont Jans, de vrouw van de eerder genoemde predi kant van Koedijk, Johannes Megapolensis Sr., zorgt daarvoor. Zij heeft zich in de strijd geworpen. Zij verspreidt kritische gedruk te pamfletten, smaadschriften -in vroeger tijden werd zo'n smaadschrift een libelle genoemd, what's in a name. Het blijkt niet duidelijk uit het onderzoek, maar denkelijk ging het over de kwestie Grasmeer. Dat zou niet verwonderlijk zijn, want zoals ge zegd is zij de grootmoeder van Grasmeer. Terzijde: Johannes Megapolensis Sr is ook nog de oom van Johannes Megapolensis 59

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 11