WEETLUST 'Ai doe me dit verstaan.' De Vrijstermarkt volgens PlETER DE NEYN EN GOEDAARD Eerst de gang van zaken zoals Pieter de Neyn het in 1681 in 'Lusthof der huwelij ken' beschreef, daarna de beschrijving van Goedaard en daarna het verhaal van Andries Schoemaker. De Neyn schrijft dat een 'uitroeper' met bekkens 'alle vrijsters die lustig en rustig om te trouwen zijn' uit nodigde naar een herberg te komen (in dit geval 'De Valk' op het Oosteinde) waar de vrijers al klaar zaten. Na wat drank en dans werden de jongens en meisjes op een rij gezet en probeerde een pendelende ma kelaar al fluisterend contact tussen de kan didaten te leggen. De jongens voor wie een 'accord'tot stand was gekomen, draai den voor alle kosten op. Maar Goedaard heeft over dit laatste an dere informatie. De beschrijving van goedaard 'Een jongeman, die tot trouwen is genegen, Speelt nimmer, om een vrijster te bewegen, De minnaar door gewone vrijerij, Doorgiften of geschenk van lekkernij, Noch zoekt haar doorzijn vleitaal te bepraten, Maar maakt, door een Omroeper langs de stra ten, Zijn wens bekend, die op een bekken slaat, En dan zich dus voor ieder horen laat: "O Maagden rij! Die wars zijt en afkerig Van de eenzaamheid, en tot de Echt begerig, Vervoeg u in die herberg, daar men zal Een keur doen van een huwelijksgeval; Elk doe, om zich behaaglijk te maken, Zijn best, om aan een Echtgenoot te raken". Het uur daar toe is nauwelijks vervuld, Of iedere maagd laat zich, op 't fraaist gehuld En opgetooid, vol vrolijkheid daar vinden; De jongeman, die zich wil in de Echt verbinden, Wordt eindelijk, nadat hij iedere maagd Bezichtigd heeft, door iemand gevraagd Wie Maakkoop is, wie hij heeft uitverkoren. Waarop hij hem zijn keur dat stil doet horen. De Makelaar stelt zijn zinnen schrap, Op hoop van winst, en sluit die koopmanschap, Terwijl de tijd met roken, drinken, zingen En spelen wordt door deze dorpelingen Van ieders kunne in blijdschap doorgebracht.' De arme vrijer die geen keuze kan maken 'hetzij door onschoonheid of gebreken van de maagd, hetzij dat hij is veranderd van beleid', moet daarvoor bloeden: 'hij moet alles, wat in deze plechtigheid verteerd is, uitzijn eigen beurs betalen.' De beschrijving van Andries Schoemaker verschilt genoeg van bovenstaande be schrijvingen om een aparte vermelding te rechtvaardigen. De Vrijstermarkt volgens Andries Schoemaker Eerst het voorspel. Vreemd ging het er vol gens Andries Schoemaker aan toe, want 'zonder enige vrijage vooraf nemen de jongemannen, die trouwen gezind zijn', een omroeper in de arm. De omroeper ver kondigt luid en duidelijk dat 'alle vrijsters, die lustig en rustig om te trouwen zijn', zich moeten vervoegen in de herberg. 'Dat al- daartabak, bieren brandewijn zal te krijgen wezen'. De herberg De Valk (halverwege het Oosteinde) is de plaats van samenkomst. Eén van de meisjes wordt verzocht binnen te komen, 'die daar gemenelijk niet aan en wil, voordat haar speelmeiskens mede bin nentreden'. Uiteindelijk gaat de hele groep De Valk binnen. Dan het feest met de lullepijp. Binnen is het een opgewekte boel, er wordt gerookt, 7

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 7