NIEUWE AANWINST NIEUWE AANWINST IN DE MUSEUMWINKEL Van Leo en Wilma den Engels ontving het museum de catalogus: Pronk met pen en penseel met als ondertitel: 'Cornelis Pronk (1691-1759) tekent Noord-Holland'. Deze catalogus verscheen bij de gelijkna mige tentoonstelling in de Vleeshal, de pendance van het Frans Halsmuseum te Haarlem in 1997. De Amsterdammer Cornelis Pronk, zijn fa milie komt oorspronkelijk uit De Rijp, be hoorde tot een kleine groep prominente tekenaars die vanaf de jaren twintig van de achttiende eeuw de topografie van Noord- Holland vastlegden. Al eerder oogstte de drooglegging van meren als de Beemster en de Schermer grote bewondering van (buitenlandse) reizigers en geleerden. In woord en beeld werd hier verslag van gedaan. Maar de sys tematische manier waarop Pronk en zijn collega's te werk gingen was nieuw. De tekenaars reisden vooral in het voorjaar en de zomer omdat 's winters de wegen in Noord-Holland onbegaanbaar waren. Zoals Betje Wolff al schreef: 'Van ons huis tot aan de stad Purmerend, legt een zeer goed schilppad; doch buiten dat is er geen kans, de Beemster klei des winters te pas- seeren, ten zij met schuitjes, of per ijs, mids het sterk genoeg is' (p.13) Pronks werk wordt gekenmerkt door twee thema's. In de eerste plaats werk dat oud heidkundigen van historisch belang von den zoals tekeningen van historische ge bouwen: 'adellijke huizen, kerken, torens, poorten; en andere voorname stad en land-gebouwen' (p. 96). Met verbluffende nauwkeurigheid tekent Pronk met pen en penseel de gebouwen met aandacht voor details. Ook de omgeving wordt niet ver geten. Behalve de toren en de kerk is van de Rijp ook een begrafenisstoet te zien die de kerk binnengaat. In de tweede plaats maakte de tekenaar kunstwerken waar mee hij geld hoopte te verdienen. Zijn pit toreske dorpsgezichten zijn hier een voor beeld van. De meeste van zijn tekeningen behoren echter tot de eerste categorie. Samen met de uitgebreide achtergrondin formatie in de catalogus geven de dorpsge zichten en imposante gebouwen, meestal met pen en penseel vormgegeven, een rijk beeld van de Noord-Hollandse dorpen en steden in de achttiende eeuw. Dorothé Pietersma Goed geschoten in De Rijp, Mels de Gooijer. Het boek be vat een collectie van portretten en groepsfoto's gemaakt in de schietsalon op de Rijper kermis. De foto's worden geschoten als men vaak genoeg in de buurt van de roos schiet. Zo heeft het dorp een zelfportret gemaakt en zoals u in het boek en bij de gelijknamige tentoonstelling kunt zien: er is goed geschoten in De Rijp. Het boek is voor 24,95 te koop in het museum. 45

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 45