Woonomgeving: Veel water; achter het erf liep (loopt nog) een lange sloot - vrijwel van het Oostdijkje in De Rijp tot aan de Raadhuisstraat in Graft. Daarop uitlopend of staand resp. gresbuizen en de bekende huisjes op sloot met 7948: De opscheping met de beschermde kastanjebomen het hartje in de deur. De aanblik en een tuindersvlet. Kinderen v.l.n.r. Mien en Rien Rooker en bij ijsvorming laat zich raden! ondergetekende. Op de achtergrond het huis van de fam. P. Direct achter ons huis lag slechts Twint, de fam. Rooker en de uienschuur van De Vries (Viaan- één tuinderij, die van Vrede- der). voort, de rest was weiland. Zoals u op foto 2 heeft kunnen zien, la gen de tuinderijen meer aan de zuidkant 'Het Westeinde in wit en groen, er was altijd van de Eilandspolder. De tuinbouwpro- wel wat te doen'. ducten gingen naar de veiling in Purme- Martin Dalenberg rend. Van het land in kisten en via de tuin dersvlet naar de "opscheping" los/en of Hierbij geef ik de pen door aan Jan Prins, laadplaats) aan het Westeinde. Gestapeld der de Rijper en Grafter ondernemers (er is een heel artikel te maken over de grote middenstand die De Rijp en Graft rijk was). Die verdeling moest dan ook nog eens worden uitgesplitst in katholieke en pro testante leveranciers. Het was op zich al een boekhouding voor mijn moeder om te weten wie er "aan de beurt" was. In de meeste gevallen hield men zich keurig aan het schema. De kruidenierswaren werden bezorgd door J. Rijkes. Het (bestel)boekje kwam met de boodschappen mee en op een afgesproken tijdstip opgehaald dan wel ingeleverd. Eigenlijk is de formule "Albert" van deze tijd een digitaal ver volg op de methode van weleer. Of anders gezegd: Rijkes was zijn tijd vooruit. De eerlijkheid gebied me te zeggen dat ook andere middenstanders van dat systeem gebruik maakten. per tuinder op de straatstenen. Ook bij het vrachtvervoer naar de veiling was het verschil in geloof zichtbaar, maar minder scherp door economische en/of persoon lijke belangen. De Boer uit de Klaterbuurt en Ep Beumer van de Zuiddijk reden op vas te dagen naar de veiling. De kastanjebo men op de opscheping waren beschermd tegen de vrachtwagens met een stalen cor set De opscheping lag, grof weg, op het kruispunt Westeinde en Driemaster(brug). Het brede water van Rijpsloot en Mieu- wijdt herbergde met de kermis waterspe- len en ook de Rijper ijsbaan was hier ooit! 43

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 43