m mi*' 'i'* TROW k AAN j 1831 De slag bij Hasselt (Regionaal Archief Alkmaar) ring te Boekei eindigt het verslag. Voorbij was de mobilisatie van de schutters echter nog lang niet. Zoals gezegd weigerde Wil lem I de Belgische onafhankelijkheid te ac cepteren. Pas in mei 1838 legde hij zich bij de feiten neer en erkende de nieuwe natie. Dit betekende dat de schutters nog jaren dienst moesten doen. Het Metalen Kruis Bij Koninklijk Besluit van 72 september 1831 stelde Willem I een speciale onderscheiding in voor deelnemers aan de Tiendaagse Veldtocht. Het ging om het Metalen Kruis of Has- seltkruis. Het brons voor het kruis kwam namelijk uit twee kanonnen die bij Hasselt op de Belgen waren veroverd. Nadat de betreffende schutter groot verlof had verkregen, werd de decoratie met bijbehorend certificaat aan burgemeester De Wit gezonden. Hij verzorgde de uitreiking aan de schutter, die voor ontvangst moest tekenen. Naderhand kwam er voor de gedecoreerden een veteranenorganisatie tot stand, de Vereniging Het Metalen Kruis. Deze had tot doel bevorde- y/ ring van het "vriendschappelijk verkeer, tot voortdurende herinnering aan het vroegere krijgsmans leven, en wel in Vaderlandschen zin". 'Het Metalen Kruis' had afdelingen door het hele land en organiseerde regelmatig reünies. Op 25-27 augustus 1867 vond er een dergelijke bijeenkomst plaats in een voor de gelegenheid met vlaggen, wimpels en wapenborden versierde zaal in Alkmaar. Of daar oude schutters uit De Rijp, Graft of Beemster bij aanwezig wa ren, is helaas onbekend. Het Metalen Kruis (Waterlands Archief; Purmerend) - 25 - V

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 25