De schutters in actie Inderdaad kreeg kapitein Bek de reeds aangekondigde marsorder. Op 11 decem- beri830 marcheerde zijn compagnie af. We laten verder de helaas onbekende schrijver van het verslag over het wedervaren van de schutters aan het woord. Verslag van de belevenissen van de Rijper schutters van hun vertrek op 11 december 1830 tot 20 augustus 1831. (overgenomen uitJ.P. Geus, 'De schutterij van De Rijp en haar deelname aan de Tiendaagse Veldtocht') "De schutterij der gemeente De Rijp uitge trokken den 11 desember 1830 na de stad Purmerent en om 11 uren met de jaag schuit na Amsterdam, waar wij te Buiksloot zijn overgegaan met de ratelboot1, daar 500 man op stond, 's Middags om 4 uren ingekwartierd in de Kerkenstraat2. Den 12 desember 's morgens om 9 uren vertrok ken met de jaagschuit naar Naarden. 's Middags om 4 uren aangekomen. 1831. Den 21 januarij voor het eerst ge stuurd in de hei, de man 11 losse patroo- nen. Den 22 februarij 's morgens om 9 uren vertrokken naar Noordbraband, na de stad Graaf. Van Naarden naar Larem, Emenes, Soesdijk, Soes3, 's Middags om 4 uren in de stad Amersfoort ingekwartierd. Den 23 fe bruarij 's morgens om 5 uren vertrokken na Leusbroek, Woudenburg, Leerzun, Ame- ronne, na Eist. 's Middags om 4 uren in de stad Reen4 ingekwartierd. Den 24 februarij 's morgens om 5 uren vertrokken na Wa- geningen. 's Middags om 3 uren in de stad Nimwegen5 ingekwartierd. Den 25 februa rij 's morgens om 8 uren vetrokken naar de stad Graave. Den 20 maart hebben wij een opstand gehad in de stad Graaf6, dat er al les aan te pas kwam en den 2 april hebben wij te begraaven geweest van sergeant Ja kob Kuiper7. Den 6 april hebben wij schijf- geschooten, elk 3 patroonen. Den 29 april zijn wij 's morgens 8 uren aangetreden met geweer en wapen voor Prins Frederik8 en den Generaal Kortheiliger9 en heeft ons in oogschouw genomen en alles in goede orde bevonden en wij zijn om 1 uur weder na de kazern gegaan. Den 17 mei hebben wij voor de 2 maal schijfgeschooten elk 3 patroonen. Den 12 junij 's morgens om 7 uren zijn wij uit de stad Graaf vertrokken naar Zeeland, na Uden, na Veglen, daar wij 's middags om 4 uren ingekwartierd bin. Den 13 junij 's morgens 's morgens om 7 uren vertrokken na Uderooden. 's Middags om 1 uur in het dorp Zon10. Zijn ingekwartierd waar wij ons verblijf gehouden hebben en den 1 julij zijn wij 's morgens om 7 uren uit Zon vertrok ken na Sint Oedenrooden, waar de staf was bij den Generaal Kortheiliger en zijn 's mid dags om 1 uur in ons kwartier gekomen. Den 16 julij zijn wij weder vertrokken na Breugel, 's morgens om 5 uren aangetreden om 9 uren in kwartier gekomen. Den 21 ju lij hebben wij revu11 gemaakt voor onzen Generaal Kortheiliger met nog 4 battailons en 1 batterij veldstukken12 en 90 kurresiers13 [niet ingevuld] uur van het dorp Bes14, in de groote hei en zijn 's middags om 3 uren we der in ons kwartier gekomen. Den 25 julij zijn wij aangetreden 's morgens om 5 uren en zijn gemarseerd na de groote hei [niet ingevuld] uur van Bes, alwaar wij revu ge maakt hebben voor onzen Koning en zijn 2 zoons, Willem en Frederik. 2 Briegades, 2 bataillons en 3 devieges15 waren wij bij malkanderen en 1 batterij veldstuk en 90 kurresiers, welke het getal van n duizend man uit maakte en tot een prezent kreeg de man 5 stuivers. 23

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 23