Schutters in uniform (Regionaal Archief Alkmaar) Begin november 1830 stuurde De Wit een voordracht van de officieren naar Haarlem. Voor de eerste ban stel de hij als kapitein Dirk Bek en als eer ste luitenant Jan Kieft Junior voor. Bek (1787-1849) was notaris en koopman en kwam uit een oud en voornaam Rijper geslacht. Kieft (1798-1870), zoon van een huisschilder, maakte later naam als bekwaam portretschilder. Hij was een beetje bekend met het buitenland, want in 1828 had hij een studiereis door de Zuidelijke Neder landen en Duitsland gemaakt. Bek en Kieft werden inderdaad benoemd. Op 5 december arriveerde het bericht dat Bek als commandant van de derde compagnie, tweede bataljon, tweede afdeling mobiele (gemobiliseerde) plattelandsschutterij van Noord- Holland order kon verwachten om op 10 december over Purmerend en Amsterdam naar Naarden uit te ruk ken. De compagnie van Bek telde bij elkaar circa 125 manschappen en was samengesteld uit de schutters van De Rijp, Graft en Beemster. De medische keuring Na de loting was er de mogelijkheid om bezwaren in te brengen, bijvoorbeeld wegens lichamelijke gebreken. De beoordeling van die bezwaren was in handen van een speci ale commissie, die werd bijgestaan door de arts Adolph de Koning en heelmeester Pieter Jasper van Wijk. Vond een loteling dat hij ten onrechte was goedgekeurd, dan kon hij be roep aantekenen. Goede voorbeelden van dergelijke gevallen zijn Bernard us Zaal en Pieter Hoek. Zij werden in mei 1831 ingeloot en goedgekeurd. Zaal en Hoek waren het er niet mee eens en gingen in hoger beroep bij Gedeputeerde Staten. Burgemeester De Wit deelde des gevraagd mede dat bij de keuring hun toestand niet zodanig was bevonden dat ze voor vrijstelling in aanmerking kwamen. Beide schutters ondergingen op 25 juli te Haarlem een herkeuring. Die pakte voor het tweetal in zoverre goed uit dat zij vrijstelling voor de ter mijn van één jaar verkregen. Klaas van Wieringen ging in mei 1832 ook in beroep. Hij gaf aan een incontinentieprobleem te hebben ("onwillekeurige afloop van de pis"). Dat was overeenkomstig de waarheid, meldde burgemeester De Wit desgevraagd, maar de regels schreven voor dat zulks in een militair hospitaal proefondervindelijk vastgesteld moest worden. 22

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 22