SCHUTTERS IN DE STRIJD Het onderstaande verhaal is door Diederik Aten aangeleverd. Onze dank hiervoor! De Rijp, Graft en Beemster en de Tiendaagse Veldtocht van 1831 Inleiding "Dan liever de lucht in", dat zou Jan van Speijk hebben gezegd toen hij op 5 fe bruari 1831 de lont in het kruitvat stak van zijn bij Antwerpen aan de grond gelopen kanonneerboot. Liever dan zich over te geven aan de muitende Belgen liet hij zijn schip met iedereen die erop was explode ren. Er kwam direct een door de staat ste vig bevorderde heldenverering rond Van Speijks actie op gang, want het vaderland kon destijds een dergelijk voorbeeld van trouw en moed goed gebruiken. Sinds de zomer van 1830 heerste er in feite een oor logstoestand tussen het huidige Neder land en België, die in 1815 waren samen gevoegd tot één groot Verenigd Koninkrijk onder koning Willem I. Maar het boterde politiek, cultureel, economisch en religieus niet in dit huwelijk tussen noord en zuid. In de jaren twintig van de negentiende eeuw kwamen er steeds meer spanningen aan de oppervlakte. Nadat in Frankrijk in juli 1830 de middenklassen een liberale revo lutie hadden ontketend, was er geen hou den meer aan. Op 25 augustus braken in Brussel relletjes uit. Dit leidde tot een straf expeditie onder leiding van Prins Frederik. Hij trok op 23 september Brussel binnen. Maar de geest was uit de fles. Half novem ber volgde de proclamatie van de onafhan kelijkheid en op 4 juni 1831 werd Leopold I tot koning van België gekozen. Ondertus sen draaide de internationale diplomatie op volle toeren. In november 1830 ging in Londen een conferentie van de grote Euro pese mogendheden van start. Zij erkenden de nieuwe Belgische staat, maar Willem I legde zich hier niet bij neer. Op 2 augustus 1831 lanceerde hij een militair offensief om de België te onderwerpen, de Tiendaagse Veldtocht. Dit alles had grote gevolgen tot in ieder Noord-Hollandse dorpje, hoe klein ook. De plaatselijke schutters werden onder de wa pens geroepen en bij het leger gevoegd. Ook de schutters uit De Rijp moesten er aan geloven. In december 1830 marcheer den zij af en namen onder andere deel aan de Tiendaagse veldtocht. Alweer twintig jaar geleden dook er een verslag van hun belevenissen op tussen de nagelaten papieren van de in 1809 te Scharwoude geboren Jan Kliffen. Hij was in 1830-1832 gelegerd in de citadel van Antwerpen. De betreffende bescheiden waren in bezit van de enkele jaren terug overleden streekhis- toricus J.P. Geus. Hij onderkende de bete kenis van het verslag en publiceerde het in 1981 in het tijdschrift Nederlandse his toriën. Natuurlijk is dit relaas ook publica tie in De Kroniek waard, temeer de Rijper schutterij één compagnie vormde met de schutters uit Graft en Beemster. De beleve nissen van de Rijper schutters gelden dus evenzeer voor deze gemeenten. Naast de avonturen van de schutters in 1830/1831 wil ik in dit artikel stilstaan bij de organisatie van de schutterij en het thuisfront. Wat had het onder de wapens roepen van de plaat selijke schutters voor de gemeente en de achtergebleven gezinnen te betekenen? Bij dat gedeelte van het onderzoek heb ik mij beperkt tot De Rijp. Maar de Rijper ervaringen zijn zonder twijfel vergelijkbaar met die in de gemeenten Graft en Beem ster. 20

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 20