VELDNAMEN IN DE WESTELIJKE EILANDSPOLDER Tussen Driehuizen en West-Graftdijk ligt de Oudelondsdijk (of het Oudelandsdijke). Een mo len, een werkschuur, een paar huizen en (nog) twee boerenbedrijven staan aan het dijkje. Familiebedrijven zijn het, waarvan de oudere generatie zich nog veel over het boerenleven kan herinneren. Zo weten Jaap en Trien Jantjes het molenlandje stond een molen. Van andere namen blijft het gissen. Liep er een ket, een klein paardje, op het Kettestukje? En waarom kreeg de uitgeveende polder Pan- nemeer als naam? En waarom werd een klein stukje land nu Gouden berg genoemd? Het is een vlak stukje land en goud zal er niet gevonden of verdiend zijn. Toch is het, mis schien wel in een ver verle den, ooit zo genoemd. Waar schijnlijk zullen sommige namen in de loop der tijd wel eens veranderd zullen zijn. Een nieuwe eigenaar of een andere activiteit kan de reden zijn om te hernoemen. Het is niet meer te achterhalen. Be halve het stukje Boomgaard van Altman wordt het land nu als weidegrond gebruikt. Jaap en Trien Jantjes uit West-Graftdijk we ten nog precies hoe de stukjes land heten waar zij hun boerenbedrijf uitoefenden. Het is het land tussen het eind van de Noorderstraat in Westgraftdijken nr4a aan het Oudelandsdijkje richting Driehuizen. Een aantal namen verwijzen naar eerdere eigenaren zoals onder andere: Boomgaard van Altman; Vermaningland; Sijb de Haan; Jan de Roos. Andere stukjes verwijzen naar de activiteiten zoals onder andere: Kip- penakker; Kool en biggeakker; Bouwstuk- je;Tuinen van Buul;Tuin Koos de Haan. Op 1 In de tijd dat Jaap en Trien Jantjes er boer den zijn de namen in ieder geval niet ver anderd en altijd een makkelijke plaats aanduiding geweest. "Morgen hooien op Amerika" en iedereen wist welk deel van het land werd bedoeld. Ondanks dat na de ruilverkaveling ver schillende sloten gedempt en eilandjes met elkaar verbonden zijn, worden de oude na men door hen nog steeds gebruikt. Nu is het bedrijf van hun zoon en schoondoch ter, straks van hun kleinzoon. Het is mooi dat deze oude kennis van veldnamen kan worden bewaard en doorgegeven. 4 Cora Bruin

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 14