FRAGMENTEN UIT MIJN LEVENSVERHAAL Op het artikel in 'Uit de pen van Michel Negenman', uit de vorige Kroniek werd gereageerd, door Ds. MJ. v.d. Ende uit Apeldoorn. Hij mailde ons: 'In het laatste nummer van De Kroniek vertelt de heer Negenman de geschiedenis van het Rijper huis en noemt daarbij de naam van dominee van de Ende. Die persoon ben ik, zij het met toevoeging van een r'. Bij deze is de r gerectificeerd. Dominee Van der Ende stuurde ons gelijk een korte herinnering uit die tijd toe, onder meer betrekking hebbend op het Rijper Huis en een herinnering aan het Grafter Raadhuis. Wij plaatsen deze herinnering graag! En we houden ons aanbevolen voor eventuele volgende herinneringen. Omdat dit soort opmerkingen ons niet dagelijks bereiken de laatste zin uit de e-mail van dominee Van der Ende: 'Met veel interesse en waardering lees ik uw blad en verschillende uitgaven van Het Museum in 't Houten Huis. Onze oudste kinderen en ikzelf voelen nog altijd grote verbondenheid met de streek waar zij in hun lagere of kleuterschooltijd opgroeiden'. Hieronder het verhaal van dominee Van der Ende. Grafter periode (okt. 1955 - mei 1964) Een einde en een nieuw begin In 1962 besluit ik na de najaarsretraite van de Predikantenbroederschap op de He- zenberg bij Hattum te bedanken als lid en daarmee me geheel los te maken van deze kring. Ik kan mij er niet echt in vinden. Ik ben anders, kritischer, niet zo makkelijk vroom, altijd zoekend. Ondanks de enke len met wie ik wel overweg kan en van wie ik nog een idee meeneem naar huis: een kring van doopouders. Dat zijn toch men sen die geloof en kerk van belang vinden, voor henzelf en voor hun kinderen. Het is het eerste waar ik dan mee be gin: de doopouders te bezoeken van de 7 jaren dat ik dominee ben van De Rijp/ Graft en Oost- en West-Graftdijk. Het zijn in beide gemeenten drie of vier gezinnen, onszelf meegeteld, met in totaal 7 dopelin gen. In beide gemeenten hebben we een gespreksavond over de betekenis van de doop en de praktijk van de geloofsopvoe ding. We kunnen elkaar helpen door het uitwisselen van onze ervaringen zoals bij het samen lezen van een kinderbijbel, het tafelgebed en het avondgebedje, ledereen is dankbaar voor de aandacht. Alleen in De Rijp wil men doorgaan en verder praten. Want er is in De Rijp/Graft eigenlijk niets voor de jeugd boven de 12 jaar behalve de voetbal en roeisport, en het café. Eén van de ouders weet van de roeivereniging dat daar behoefte is aan een nieuwe loods voor de boten annex een clubgebouw. Al gauw is dan het besluit gevallen ons met de roeiers te verstaan en wel via Carel Maschhaupt. Zijn zoon Ton is een van de enthousiaste leden! Uit het daarop volgend contact met het bestuur van de roeivereni ging komt het tot het besluit: samen een jeugdhuis annex botenberging, het'Rijper huis', aan de haven van De Rijp te bouwen. Een gezamenlijke financiële Aktie wordt op touw gezet: op een avond trekken we van huis tot huis er op uit om renteloze aandelen van f25.- te plaatsen: Piet Bark, Dr Maschhaupt, diaken de Reus, mijn persoon en nog enkele anderen. De actie is won derwel geslaagd. Velen tekenden in voor 12

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 12