De Schermerhornster Pinksterblom, omhangen met 31 zilveren schilden, wordt op een kaasburrie het dorp doorgedragen net als de 'Zuudlaorder' markt. Op zulke 'jonkvrouwmarkten' werden niet alleen paarden, koeien, varkens, schapen en gei ten gemarkt, maar ook werden de jonge vrijsters door de vrijers getaxeerd, dikwijls meer'op het gelletje dan op het velletje'. De actualiteit Ter gelegenheid van het 375 jarig bestaan van de Grote Kerk in Schermerhorn vinden in maart 2012 vier uitvoeringen plaats van 'De Pinksterblom', een blijspel met veel zang. Op dinsdag 20 maart, zaterdag 24 maart, vrijdag 30 maart, steeds om 20.00 uur en zondagmiddag 1 april om 15 uur. Ui teraard in de Grote Kerk in Schermerhorn. Bewerking en regie Kees Scholten; muziek en arrangementen Charles Janko; project leiding Christine Ravenhorst. Het belooft een schitterend spektakel te worden! Naast deze uitvoering is er een Pinksterblom-di ner en zijn er Pinksterblom-concerten. Re serveren kan via www.grotekerkschermer- horn.nl. De voorverkoop is vanaf 1 maart bij 's Lands Welvaren in Schermerhorn. Entree Pinksterblom 15 euro, entree con certen 10 euro en een passepartout voor 1 voorstelling en 2 concerten kost 25 euro. Steeds inclusief het programmaboekje. Informatie uit: Claas Bruin: Noordhollandsche Arkadia. Andries Schoemaker: Atlas Schoemaker Jef de Jager: Rituelen &Tradities. DJ. van der Ven: Friese Volksgebruiken weerspie geld in Europese Folklore (met dank aan Cees de Gooijer die mij op het boek attendeerde en het uitleende). Uit dit boek komen ook de laatste twee afbeeldingen. Dick Mantel 11

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 11