megang samenging met de Mariaverering. In 1892 was in Den Hoorn op Texel de laat ste echte Pinksterblom rondgang. De Pinksterblom was één van de vele tradities die uitdrukking gaven aan de vreugde bij het afscheid van de winter. Oorspronkelijk uitgebeeld in heidense en later in gekerstende gestalten. Zo waren er de 'Denekamper en Huissense Judas', de 'Genemuider luiemotte', de 'Makku- mer pinksterjongens', vele varianten van de meibruid, zoals de 'Terschellingse en Schermerhorner Pinskterblom'. Soms ge- christianiseerd in de Maria- verering. De uiteindelijke triomf van de zomer over de winter symboliserend. Kwam de Pinksterblom alleen op het vasteland voor? Nee, de afbeelding in het volgende subhoofdstukje laat dat zien. De pinksterblom in Londen Het is interessant om de gelijkenis te zien tussen de Schermerhorner 'Pinksterblom' en de Londense 'May Queens'. De zilveren tuigen waren in Schermerhorn zo zwaar dat het te zwaar was om er mee rond te lo pen. Daarom werd ze door vier meisjes op een kaasburrie rondgedragen. In Londen werden zoveel zilveren vaatwerk tentoon gesteld dat ze een potige drager huurden die de zilverschat op zijn hoofd ten pronk stelde. Op een oude kalender zijn een tweetal dragers te zien die op een burrie een hele piramide van zilveren en gouden vaatwerk moeizaam voortsjouwen achter de dansende melkmeisjes op May Day. De Gaasterlandse Wildemarkt was een andere bekende vrijers- en vrijstersmarkt, THE EVER Y-DA Y BOOK.—MAYl Londense 'May Queens'gevolgd door twee knechten die al het zilverwerk op een burrie ronddragen; Naar een prent in 'The Every Day Book'van William Hone (1826) 10

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2012 | | pagina 10