Oldebarnevelt; het Hooggerechtshof; het huis waar de monarchie van 1813 tot stand kwam; het Mauritshuis; het Haags Histo risch Museum; Hotel des Indes. De St. Jacobuskerk, de neogotische kerk ontworpen door Cuypers en gebouwd tus sen 1875 en 1878. Met vlak ernaast één van de tien liefdadigheidshofjes die Den Haag kent, het Rusthof. Gesticht in 1841 door Eli sabeth Groen van Prinsterer-van der Hoop, de echtgenote van Guillaume Groen van Prinsterer. Acht dames kwamen er in eerste instantie in 1842 wonen. Ouder moesten ze zijn dan 55 jaar en ze moesten behoren tot de Christelijk Hervormde kerk. Ze deelden één voordeur, betaalden een gulden huur per week en kregen darvoor ook nog we kelijks vlees en brandstof. De Kloosterkerk. De grond waarop de Kloosterkerk later werd gebouwd werd door graaf Albrecht in 1393 aan het Amster damse St. Andriesklooster geschonken. De monniken verkochten de grond op hun beurt een jaar later aan de Heer Van Arkel, die er een kasteel op bouwde. Na een ruzie tussen graaf Albrecht en de Heer Van Ar kel nam eerstgenoemde het land weer in beslag en liet hij de bebouwing afbreken. Graaf Albrecht schonk de grond nu aan de Dominicaner paters uit Utrecht, die op de grond een klooster bouwden en een kerk. Na de verdrijving van de Spanjaar den moesten de Dominicanen in 1574 het klooster verlaten. De Staten van Holland wilden het klooster en de kerk afbreken, maar onder druk van de bevolking zagen ze daarvan. De bevolking begon in 1583 echter zelf met de afbraak als gevolg van een nijpend tekort aan hout en stenen. Nu grepen de Staten echter in. Kerk en kloos ter bleven staan. In 1588 werd de kerk paar denstal en in 1589 een gieterij voor bronzen kanonnen en in 1617 ging de Kloosterkerk weer gedeeltelijk dienst doen als kerk. Dus van kanongieterij tot kerk. Bij de strijd tussen de remonstranten en de contra-re monstranten schonk prins Maurits de kerk aan de contra-remonstranten en door zijn kerkgang op 23 juli maakte hij duidelijk dat hij de zijde van de contra-remonstranten had gekozen. Koningin Beatrix kerkt hier, zo ongeveer één keer per maand. Een paar uur voor haar komst wordt dat bekendge maakt. Zij neemt dan plaats op haar vaste stoel. De wandeling werd besloten (althans voor'de blauwe groep'van de maker van dit verslag) op het Binnenhof. Voor (bijna) Westfriezen kan uiteraard het beeld van Graaf Willem II niet ontbreken Na de stadswandeling ging het per bus naar Panorama Mesdag. Ook voor degenen die het al eens hadden gezien wederom een groot genoegen. 214

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 40