'v - v S De stadswandeling Het voert te ver om alle historische plek ken op te noemen waarlangs de gidsen van 't Gilde Den Haag ons voerden. Zo kort na Prinsjesdag werd uiteraard de weg van de Gouden Koets gevolgd, tot en met de plek van het waxinelichtje. De Gevangenpoort, de middeleeuwse gevangenis waarin sinds 1882 een mu seum is gevestigd. Achter de poort wat in Den Haag nu de 'Plaats' genoemd wordt. Aan het rand van dit plein bevond zich 'het Groene Zoodje', vroeger executieplaats. De gevangenpoort was gevangenis van ongeveer 1420 tot 1828, met als bekendste gevangene Cornelis de Witt., veroordeeld voor meineed. Later werd Cornelis de Witt met zijn broer Johan gelyncht voor de deur van de Gevangenpoort. De bedoeling van dit verslag is niet om al te gruwelijk te wor den, maar de tong van Johan de Witt en de teen van Cornelis, afgerukt tijdens de lynchpartij, liggen ter bezichtiging in het (Haags) Historisch Museum, waar de wan deling later ook langs leidde. Langs de 15e eeuwse Gravenpoort. Aan de rechterhand de Hofvijver, van Uiteraard een hele rij beroemde pan den: het huis van Johan de Witt; Paleis Noordeinde met de kastanjeboom en het 2800 kg wegend ruiterstandbeeld van Wil lem van Oranje; het huis van Johan van oorsprong een duinmeertje waarop de Haagse Beek (oorspronkelijk Duinbeek) en de nu gedempte Bosbeek op uitkwamen. De Beek doet dat nu nog en zorgt daarmee voor de verbinding met de duinen bij Kijk duin. Graaf Albrecht liet aan het eind van de 14e eeuw het duinmeertje uitgraven tot speelvijver, de Hofvijver. Het zand werd op de rand van de nieuwe vijver gedeponeerd, vandaar de glooiing en de naam: Lange Vijverberg. In de vijver bij het beroemde Torentje onder water een hek om kwaad willende zwemmers tegen te houden. We hebben het niet met eigen ogen gezien. Het paleis van koning Willem II. Hij liet de voorgevel van het Paleis Kneuterdijk vervangen door de huidige classicistische voorpui en hij liet achter het paleis een groot neogotisch gebouwencomplex bou wen. Kijkend naar de ramen boeiend om te beseffen dat achter die ramen 'de nacht' plaatsvond. De nacht in 1848 waarin hij van conservatief, liberaal werd en waarin hij de nieuwe grondwet van Thorbecke aan vaardde. Wat als hij het niet gedaan had? Een revolutie, waar hij bang voor was, of waren we dan nu een republiek geweest? 213

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 39