Schoiten-lijn bij schoon water Scholten-lijn bij vergiftigd water Vollenwetder- 0 Fosfaten De gestippelde lijn geeft oan hoe de Zwitser Vollenweider in 1980 het verband zag tussen fosfaat toevoeging en algengroei. Het betekende dat ieder grammetje fosfaat er bij, zeer schadelijk zou zijn voor het milieu omdat het wordt omgezet in algen maart 1997 gelijk. Weliswaar was er volgens de raad fosfaatverlies per bron, maar veel minder dan bij het omliggende boeren land; gasbronnen verminderden volgens de raad de luchtvervuiling door methaan. De vereniging voerde aan dat de gasbron nen het fosfaatgehalte eerder verlagen dan verhogen. In 1994 was er al een rapport van Schol ten c.s. verschenen over het verband tus sen algengroei en fosfaat. In het rapport stond dat fosfaat op zichzelf niet schuldig is aan een slechte waterkwaliteit. Het zijn de (fosfaatvrije) zepen, de zware metalen en andere giftige stoffen die stank en dood water veroorzaken. De grafiek hierboven geeft dit nog eens weer. In 1997 kwam er onverwachts steun voor de vereniging door een rapport van TNO, heel dun maar heel duidelijk: van het Staring-rapport bleef niet veel over, de ge hanteerde waterbalans was niet goed, de fosfaatbalans 'zeer onbetrouwbaar' en 'de bijdrage van de gasbronnen wordt over schat'. De vereniging bleef ook argumen ten aanvoeren: fosfaat slaat bij de gasbron onmiddellijk neer. En eindelijk kwam tijdens de algemene vergadering van het hoorheemraadschap op 27 september 2000 het einde van de lij densweg. Gasbronnen werden met terug werkende kracht niet meer in de rioolbe lasting betrokken. Daarmee was het hele bronnenbeleid en zelfs de zoutheffing van de baan. Het aantal bronnen was toen on geveer 150. Acht jaar strijd heeft het groot ste deel van de bronnen gekost, enige manjaren arbeid, enige kubieke meters pa pier. Maar er zijn er gelukkig nog wat over. Hiermee eindigde Douwe Bartstra de pre sentatie en kwam het vragendeel. Om iets over tienen moest de voorzitter Weyert de Boer de bijeenkomst beëindigen. Hij be dankte Douwe Bartstra hartelijk voor de enthousiaste en leerzame lezing en hij liet zijn dank vergezeld gaan door bloemen voor mevrouw Bartstra en een boekenbon voor de spreker. Dick Mantel Ongetwijfeld nodigt dit summiere verslag uit tot het lezen van het volledige verhaal over de gasbronnen. Het boek 'Gasbron nen in Noord-Holland' is nog te bestellen. Bij de secretaris van de vereniging: M. Timmerman Johan van Oldebarneveldstraat 9 1462 JK Middenbeemster Tel.: 0299-684795 211

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 37