Schema van de meest voorkomende brongasinstallatie. Rechts het productieketeltje. Hieronder komt het gashoudend water omhoog. De sproeier helpt om het gas van het water te scheiden. Het gas wordt afgevoerd naar het huis en naar de op slagketel. Het water spoelt langs de opslag ketel naar de sloot. Omdat het water een constante temperatuur heeft van circa w graden Celsius zal ook de ops lag ketel 's winters niet bevriezen. De productieketel wordt met een paar stangen (niet getekend) naar beneden gehouden. Die stangen liggen op het keteltje en steken in de stenen kuiprand. Haalt men ze er af, dan komt het keteltje vanzelf omhoog en kan er worden uitgetild om bij de sproeier en de bron te komen. De opslagketel links drijft op het water. Hij gaat op en neer langs de geleidestang die van onder in de grond is vastgeprikt. Het waterniveau onder de ketels is door de druk van het gas iets lager dan daarbuiten. twee meter, de kuip waarin hij op en neer beweegt moet ruimer zijn. Als er iets mis was met de winning van het gas moest dat grote zware ding er worden uitgetild. Dan was bovendien de resterende gasvoorraad verloren. Een aparte kleine productieketel er naast is handiger. Je kunt er gemakkelijk bij en de gasvoorraad blijft behouden. Die ontdekking kwam als vanzelf. In het begin waren er veel storingen, ook met de wei- pijp. Soms sloeg men daar vlak naast een nieuwe, maar soms ook deed men het een eindje verderop. De grote oude ketel werd als opslag gehandhaafd en rond de nieuwe welpijp bouwde men een kleine kuip van één meter doorsnee. Daar kwam dan een vast keteltje boven, naar beneden gehou den met een paar stangen. Het gas werd met slang en pijp naar de bewegende gro te ketel geleid en het ontgaste water langs die ketel afgevoerd. Dit laatste is nodig om te voorkomen de bewegende ketel 's win ters vastvriest. Het kleine productieketeltje zit meestal achter een laag kuiprandje ver scholen, soms ook ligt het helemaal onder het maaiveld met een deksel er op. In de grote kuip moet minstens twee meter water staan, anders kan de ketel er bij weinig gas niet helemaal in wegzakken. Voor de kleine ketel is één meter voldoen- 208 ut

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 34