DOUWE BARTSTRA OVER GASLICHT UIT'BRANDBAAR WATER' Op donderdag 21 oktober vond, in de kerk van West-Graftdijk, onze najaarslezing plaats. Ruim 50 personen waren naar de kerk gekomen om het verhaal van Douwe Bartstra, de au teur van 'Gasbronnen in Noord-Holland. Van 1895 tot heden' te horen, om te genieten van de afbeeldingen die hij erbij toonde en om de door hem meegenomen voorwerpen te bekijken. Het was een zeer geslaagde presentatie van een enthousiast en deskundig spreker over een boeiend onderwerp. In het onderstaande verslag worden de punten die de spreker naar vo ren bracht gevolgd. De tekst komt óf uit de tijdens de lezing gemaakt notities, óf uit het boek 'Gasbronnen in Noord-Holland'. Iets over de geschiedenis Douwe Bartstra vertelde uitgebreid over de geschiedenis. De eerste en meest revo lutionaire toepassing van het gas was in de 190 eeuw het gebruik voor verlichting. De uitvinding dateert van geruime tijd daar voor. Jan Pieter Minckelers, hoogleraar in Leuven en afkomstig uit Maastricht, destil leerde in 1783 gas uit steenkoolgruis. Een klein beetje, hij deed het in de loop van een geweer. Een jaar later bracht hij licht in zijn collegezaal met deze'brandbare lucht'. Het woord gas is afkomstig van een Zuid Nederlander, Johan Babtist van Helmont, geboren in Brussel in 1577. Hij verbrandde 71 pond houtskool en hield er één pond as aan over. De 'spirit' was volgens hem Douwe Bartstra uit de houtskool vertrokken. Misschien is het woord 'gas' afkomstig van het Vlaamse woord 'geest' voor 'spirit'. Het kan ook zijn dat hij het woord 'gas' ontleende aan het woord 'chaos', slaande op de chaotische structuur van gas. Bernardus Koning, dominee uit Akers loot verbeterde het gaslicht. Hij toonde één en ander door middel van een proef opstelling van ongeveer 40 lichtpunten in de grote zaal van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis aan de Amstel in Amster dam. Dominee Koning beschreef het tref fend: 'als het gas gestookt is, en zelfs onder het stoken van hetzelve, is het redelijk al geschikt ter verlichting. Doorgaans wordt het opgevangen in eenen gazometer of ontvanger (de gashouder of in brongas- 206

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 32