die vroeger in de overtuinen stonden. De grond waarop dit pand staat was overtuin van Lievelandsbuurt 6. Het stond er trou wens niet zomaar: er was het beschermde dorpsgezicht en het bleek dat de bovenge noemde aanpassing hen toch erg veel res tricties oplegde. Uiteindelijk moest er een artikel 19 procedure -voor als men anders wil bouwen dan het bestemmingsplan voorschrijft- aan te pas komen om de inde ling, vorm, ligging en oppervlakte van de woning te laten voldoen aan de smaak van de bewoners in spe. Het resultaat mocht er wezen; aanne mer Groen uit Oost-Graftdijk leverde knap werk. Het kreeg als huisnummer 1b omdat ia reeds was vergeven aan het volgende en laatste huis dat we tegenkomen Lievelandsbuurt ia. Dit fraaie huisje is ge bouwd in 1980 en staat in de overtuin van Lievelandsbuurt 4. Voorheen een stenen boet die op veel oude foto's van de buurt te bewonderen valt Vroeger was het be hoorlijk druk in dit hoekje. Er stond nog een houten boetje voor, en erachter nog een. Steen als hoofdbestanddeel was voor een boet redelijk bijzonder en je zou bijna denken dat men het ooit voor een ander doel heeft gebouwd. Een huisnummer echter, is er nooit aan toegekend. Alle drie de gebouwtjes dienden hetzelfde doel, namelijk veestalling. Ome Daan Blokdijk stalde er zijn twee paarden en toen deze overbodig raakten door de mechanisatie werd het varkensstal. Met het verstrijken der jaren kwamen de agrarische activiteiten op de Lievelands buurt op een laag pitje te staan en wer den de twee houten boetjes overbodig. Het stenen boetje bleef, al raakte het wel behoorlijk in verval. Doordat de dakspan ten het hadden begeven heeft het er nog geruime tijd zonder puntdak gestaan, ook stortte er een deel van de voorgevel in. Cees de Vries, die het er met de koop van Lievelandsbuurt 4 bij 'kreeg' besloot er een nieuw huis neer te zetten. Over een woon bestemming werd door de gemeente niet moeilijk gedaan en wederom tekenden het duo Slot/Rikken voor de uitvoering. Het staat op nagenoeg dezelfde plaats en naar het schijnt, zijn er ook stenen van de oude schuur voor gebruikt. Maar meer overeenkomsten waren er niet. Het werd namelijk een stuk groter, hoger en kreeg een smaakvol houten uitbouwtje. De Vries had nimmer de intentie er te gaan wonen en al snel na het gereedko men van het huis ging het in de verkoop. Het werd verkocht aan mevrouw Anna Eggers-Twint die er tot haar overlijden in 2002, heeft gewoond. Staande onder de balans van de ophaal brug, het straatje inkijkend, kun je maar tot één conclusie komen: dit oude stukje De Rijp ligt er fantastisch bij. Dat dit ooit an ders is geweest heeft u in het voorgaande kunnen lezen. Een compliment is op zijn plaats aan bestuurders uit het verleden die dit buurtje op waarde hebben weten te schatten, in stand hebben gehouden en zo een blijvende meerwaarde voor het dorp hebben weten te creëren. Maar ook bewo ners en vroegere bewoners mogen hierbij niet onvermeld blijven. Slotwoord Met het schrijven van dit stuk heb ik de grootste zorgvuldigheid betracht en nim mer de intentie gehad mensen te grieven of te kwetsen. Zoals ik al schrijf in het in leidende stuk heb ik me in dit deel veel meer moeten baseren op de overlevering, in plaats van dingen die ik zelf heb mee- 204

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 30