De regelgeving in subsidieland schrijft voor dat, wil je voor subsidie in aanmer king komen, er sprake moet zijn van ver bouw of restauratie. Om binnen die regels te blijven moet er te allen tijde -hoe klein ook- een stukje van het oude, te renoveren object blijven staan. In het geval van Lievelandsbuurt 1 werd dat een stuk van de voorgevel, met de voordeur en een gat waarin eens een raam kozijn had gezeten. Aannemer Slot had ge probeerd dit stukje gevel te fixeren, maar onder het toeziend oog van een dame van Monumentenzorg, stortte het tijdens de werkzaamheden alsnog in. Officieel had het na dit voorval geen status meer en zou de subsidie aanvraag nietig verklaard kunnen worden. Er moest toen wel het een en ander rechtgebreid worden om Monu mentenzorg overstag te laten gaan. Er is weinig informatie betreffende voor malige bewoners, hoewel dat er een flink aantal zijn geweest. Ik noem een Jaap Houtman, van beroep stoffeerder, die er vanaf 1938 tot begin jaren vijftig, woonde. Hij volgde Appie Middelveld op die ver trok naar het Zuideinde. Piet Kroone en zijn vrouw Annie hebben er ook nog een aantal jaren de scepter gezwaaid. Eind ja ren vijftig, toen de Lakemanstraat gereed kwam zijn ze daarheen verhuisd om vanuit hun achtertuin nog jaren zicht te houden op hun vroegere woning. Begin jaren zes tig werd het van Ronald van 't Hoff, een van de grondleggers van de latere stich ting:'Redt De Rijp'. Op de weg terug naar het Zuideinde, met rechts nog de overtuinen van de num mers 12 en 16, stuiten we wederom op een werkelijk prachtig huis. Echter, in his torisch opzicht veel minder boeiend want het is gebouwd in 2002. Toch heeft zich hier wel een interessante ontwikkeling voorgedaan. Door het aanpassen van het bestemmingsplan werd het mogelijk om een woonbestemming te krijgen op de bouwwerken -vaak niet meer dan boetjes- Zicht op de Lievelandsbuurt vanaf het Drilveld. Op de achtergrond de gasfabriek met gashou der. 203

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2010 | | pagina 29